Pogłowie świń w Polsce drastycznie spada. Czy przekłada się to na ceny?

Dane statystyczne mówią same za siebie.
Pogłowie świń w Polsce najniższe od wielu lat i cały czas spada
Do początku grudnia 2024 roku w Polsce, według danych opublikowanych przez GUS, utrzymywano 9 078 250 sztuk trzody chlewnej. Jest to spadek o ponad 7% w stosunku do poprzedniego roku. Dramat polskich producentów świń nadal się pogłębia, bo z jednej strony ASF i pryszczyca, a z drugiej niskie ceny. Mimo iż obserwuje się trend wzrostowy, to i tak do rekordowych im daleko. Przypomnijmy: te historyczne pułapy, które mogliśmy obserwować w lipcu 2023 r., osiągały 9,50 zł/kg żywca. Za poubojową kasę E natomiast oferowano blisko 12 zł/kg! Teraz natomiast pośrednicy płacą średnio między 6,40 a 7,00 zł/kg za żywiec i około 9,00 zł poubojowo.
Ceny tuczników wzrastają
Trudna sytuację na rynku trzody łagodzą pozytywne wieści płynące ze skupów. Tuż po weekendzie majowym notowania zarówno tuczników, jak i macior oraz knurów kolejny tydzień rosną. Utrzymujący się ciąg podwyżek widać na poniższym wykresie. Jest on wynikiem zapotrzebowania na wieprzowinę. Analizując dane z lat ubiegłych, trend wzrostowy powinien się jeszcze przez jakiś czas utrzymać.
Tucznik poubojowo w Polsce droższy niż w Niemczech
Na niemieckiej giełdzie stawki za poubojową klasę E na kolejny tydzień utrzymały się na poziomie 2 €, co w przeliczeniu na aktualny kurs daje 8,55 zł/kg. W krajowych skupach i ubojniach natomiast ceny dochodzą do 9,00 zł/kg. W poniedziałek po majówce pośrednicy płacili za żywiec 6,40 - 7,00 zł/kg. Średnia stawka natomiast wyniosła 6,57 zł/kg. W klasie E z kolei było to 8,50 - 9,10 zł/kg, przy średniej 8,75 zł/kg. Wzrosły też nieco ceny macior. Aktualne oferty opiewają na kwoty 3,50 - 4,40 zł/kg. Średnia - 4,04 zł/kg. W przypadku knurów rolnik może liczyć na 3,00 - 3,90 zł/kg. Średnia to 3,63 zł/kg.
Już dziś kolejna sonda przed nami. Czy ceny się utrzymają? Śledźcie aktualne ceny trzody chlewnej TUTAJ.