O 4% niższe zbiory owoców niż roku temu
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podsumował tegoroczne plony owoców w Polsce. Sprawdź w jakiej uprawie odnotowano najbardziej drastyczny spadek.
Zbiory owoców w kraju w 2015 r. według IERiGŻ wyniosły ok. 4 mln ton, tj. o 4,3% mniej w porównaniu z poprzednim rokiem, w tym owoców z drzew zebrano ok. 3,5 mln ton, tj. o 3,2% mniej niż rok wcześniej. Spadek plonów spowodowany został letnimi suszami i upałami.
Tegoroczne zbiory jabłek zostały oszacowane na 3,1 mln ton, czyli o 3% mniej niż w 2014 r. Co prawda około 40% krajowych sadów towarowych posiada deszczownie (co umożliwiło uzyskanie w nich dobrego plonowania), jednak w przypadku pozostałych sadów negatywne skutki niekorzystnych warunków pogodowych były bardziej widoczne.
Jeśli chodzi o produkcję gruszek i brzoskwiń, ich zbiory były niższe o 9% niż w roku 2014. W sumie zebrano 67 tys. ton gruszek i 10 tys. ton brzoskwiń. Śliwek zebrano 92 tys. ton, tj. o ok. 13% mniej niż rok temu. Natomiast poziom produkcji wiśni, czereśni, moreli i orzechów włoskich był zbliżony do ubiegłorocznego.
Skutki suszy były widoczne także w przypadku owoców jagodowych. Według oszacowań IERiGŻ, zbiory tej grupy owoców wyniosły 500 tys. ton wobec 563 tys. ton w 2014 roku. Wpływ na to miał przede wszystkim drastyczny spadek produkcji malin, o 36,5% w ujęciu rok do roku, co było przede wszystkim spowodowane znacznym pogorszeniem wyników produkcji odmian jesiennych. Podobnie znaczący spadek zbiorów odnotowano w przypadku aronii – o 31% w ujęciu rok do roku.
Zbiory porzeczek czarnych zostały oszacowane na 120 tys. ton, tj. o 3,3% mniej niż rok wcześniej, a porzeczek czerwonych na 35 tys. ton, tj. o 9% poniżej zeszłorocznego wyniku. Wzrost zbiorów odnotowano natomiast w przypadku truskawek, których tegoroczna produkcja jest szacowana na 206 tys. ton, tj. o 1,7% więcej niż przed rokiem oraz borówek – o 1% do 13 tys. ton (głównie dzięki rosnącemu areałowi przeznaczanemu pod ten gatunek).