Kryzys na rynku zbóż trwa
Sezon żniwny 2024 dobiega powoli końca. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz pod linkiem TUTAJ. Niskie ceny oferowane przez skupy zniechęcają rolników do sprzedaży tegorocznych plonów. W związku z tym aktywność na rynku skupu jest minimalna, a poprzedni tydzień charakteryzował się praktycznie całkowitym brakiem transakcji, co było również spowodowane długim weekendem.
- Długi weekend mieliśmy wolne, bo nie za bardzo był sens coś robić - mówi przedstawiciel Agrito, skupujący zboża.
Krótko, na pytanie o ruch, odpowiada Zbigniew Konarowski z firmy Transrol Sp. z o.o., Sp. k.
- Ruch? Żaden. Ta branża jest w agonii. Jak długo ta zapaść na rynku może istnieć? - zastanawia się Konarowski.
Od czasu do czasu ktoś zapyta o ceny, które nie zachęcają. I jak mówi pan Zbigniew nic, w jego przekonaniu, nie wskazuje na to, żeby cokolwiek miało tę sytuację, nawet do końca roku, poprawić.
- Chyba, że przyjdzie jakiś Armagedon w jakimś handlu światowym, ale na razie nic się nie zapowiada. Tragedia.
Kontrakty na kukurydzę
Niejednokrotnie pisaliśmy o tym, że być może zbiory kukurydzy ożywią nieco handel ziarnem podstawowych zbóż.
- Ci, co nie mają suszarni to mokrą będą musieli sprzedać. To, co się do magazynu nie zmieści to też sprzedadzą. Nie ma nawet żadnych sygnałów po drodze, żeby coś się miało zmienić. Przypuszczam, że żadnego pędu wielkiego nie będzie. Na potrzeby bieżące jak ktoś będzie chciał, to sprzeda samochód czy dwa. Ilości są śmieszne. A reszta dalej będzie czekała, co po nowym roku będzie się działo - mówi przedstawiciel Transrolu.
Paryska giełda, jeśli chodzi o kontrakty na kukurydzę podświetlona na czerwono. W polskich skupach pojedyncze firmy przedstawiły już cenniki na kukurydzę mokrą. Stawki, jak można było przewidzieć, nie są wysokie. Aktualnie skupy proponują za tonę kukurydzy mokrej od 450 do 500 zł. Ale pierwsi chętni na podpisanie umów są.
- Kupowałem kukurydze po 450 - 460 zł/t na wrzesień/październik. Z dostawami, kiedy będą chcieli dostarczać zostawiamy już wolną rękę klientom, ale na takim poziomie cenowym, które jest teraz. Mamy dużą suszarnię i zawsze suszymy kukurydzę. Jeśli klienci chcą, to podajemy cenę na mokrą, robimy kalkulację i podajemy cenę na suchą i wtedy możemy takie umowy podpisać. Mamy część kukurydzy już sprzedaną pod to, co mamy kupione mokrej - wyjaśnia przedstawiciel Agrito.
Ceny zbóż w skupach
Dzisiaj tj. 19 sierpnia, w wielu skupach ceny pozostały na poziomie z ubiegłego tygodnia. Korekty, jakie odnotowaliśmy w kilku skupach, to spadki cen za pszenicę i rzepak. Wzrosły natomiast stawki za jęczmień. Ceny w poszczegolnych skupach - zobacz TUTAJ