Ceny bydła w Polsce: nagły zwrot akcji na rynku skupu
W drugiej połowie stycznia ceny bydła mocno wzrosły. W ciągu kilku dni notowania podskoczyły o złotówkę i za byki najlepszej jakości płacono blisko 16 zł/kg. To były najwyższe stawki od kilku lat. Jaki był powód tak szybkich i dużych wzrostów? Pośrednicy nie mieli jednoznacznej odpowiedzi. Jednym z czynników mogła być mniejsza podaż. Ubojnie przebijały stawki jedna przez drugą, a rolnicy wstrzymali się ze sprzedażą w oczekiwaniu na kolejne podwyżki.
Koniec hossy w notowania bydła?
Wraz z początkiem nowego miesiąca wyhamowały wzrosty cen za bydło. Mało tego. Ceny, zwłaszcza byków, u niektórych skupujących zaczęły spadać o 20 - 30 groszy na kilogramie. Jeden z handlujących oferował rolnikom nawet złotówkę mniej niż w ubiegłym tygodniu.
- Odblokowali trochę granice z Niemcami, bo nie wykryli więcej pryszczycy i znowu biorą gdzie taniej - powiedział wczoraj skupujący żywiec wołowy.
Niestety zapowiedział również, że ceny byków będą jeszcze spadać.
Na jednej z grup tematycznych na portalu społecznościowym, dyskusja o spadających cenach rozgorzała się już kilka dni temu. Teraz, to już tylko potwierdzenie.
Czytaj również: GLW o pomyśle zamknięcia granicy: musimy działać racjonalnie i zgodnie z prawem
W Niemczech młode byki w cenie
Za zachodnią granicą notowania rosną.
- Na niemieckim rynku bydła rzeźnego bardzo ograniczona podaż i duży popyt ze strony rzeźni na początku bieżącego tygodnia spowodowały gwałtowny wzrost cen młodych byków i samic - czytamy na vezg.de.
Ile kosztują byki po obniżkach?
Największe korekty w cenach odnotowaliśmy w przypadku byków. Na poniższym wykresie przedstawiającym średnie ceny byków mięsnych w skupach nie widać aktualnego trendu zniżkowego w stosunku do notowań styczniowych. Stawki po obniżkach jednak przedstawiają się następująco. Za byki mleczne HF wahają się one od 10,70 do 12,20 zł/kg. Średnia stawka wynosi 11,69 zł/kg. W przypadku mieszanych MCB pośrednicy płacą 11,20 - 14,50zł/kg, przy średniej 12,64 zł/kg. Stawki za mięsne MM z kolei oscylują w granicach 12,00 - 15,50 zł/kg. Średnia to 13,18 zł/kg. Niezmienne natomiast pozostały ceny za byki najlepszej jakości. W tym przypadku dochodzą do blisko 16 zł/kg. Znacznie mniejsze zmiany cen obserwujemy przy jałówkach. U większości skupujących oferty z u biegłego tygodnia się powtórzyły. Stawki za jałówki mleczne HF wynoszą 10,20 - 12,00 zł/kg. Za mieszańce MCB natomiast ceny wahają się między 10,70 a 12,50 zł/kg. Za jałówki mięsne rolnik może dostać od 11,30 do 13,50 zł/kg. Za te najwyższej jakości ceny dochodzą do prawie 15 zł/kg.