Handel zbożem ruszy przed świętami?
Sytuacja na rynku zbóż jest trudna, zwłaszcza dla firm handlujących ziarnem oraz dla przetwórców. Dlaczego? Ponieważ rolnicy nie sprzedają tego, co zebrali, mimo podwyżek cen.
Nie ma handlu zbożem
Analizując bieżącą sytuację na rynku, można by powiedzieć, że w tym sezonie handel ziarnem jest wyjątkowo trudny. Pośrednicy mówią o tym praktycznie już od wiosny. Ceny, jakie wówczas oferowali, nie zachęcały rolników do sprzedaży płodów rolnych. Przyczyniły się one do decyzji o wrzuceniu ziarna do magazynów. Później przyszedł czas żniw, który okazał się równie nieprzychylny zarówno dla plantatorów, jak i skupujących, odnotowano niską jakość ziarna oraz dalej utrzymujące się niezadowalające plantatorów stawki. Podczas zbiorów kukurydzy pośrednicy wspominali, że być może to właśnie ten etap spowoduje ożywienie w skupach i wzmożony handel nie tylko kukurydzą, ale również innymi gatunkami. Niestety tak się nie stało. Rolnicy decydowali się jedynie na bieżącą sprzedaż świeżo zebranych plonów. Wcześniejsza wegetacja kukurydzy przyczyniła się do wcześniejszych zbiorów i zakończenia żniw. Z sondy przeprowadzonej w skupach wynika, że już niewielu pośredników w ofertach ma stawki za mokre ziarno. Przedstawiciel firmy Agrito skupujący zboża i rzepak na pytanie o handel, odpowiada, że jest ciężko.
- Nie ma nawet zapytań.
Aktualnie, jeśli już rolnicy decydują się na sprzedaż, to są to głównie zboża paszowe. Przedstawiciel Agrito wymienia przede wszystkim jęczmień i pszenżyto, ponieważ to właśnie one utrzymują dobrą cenę. Do obrotu trafia też pszenica, zarówno paszowa, jak i konsumpcyjna.
Ceny zbóż rosną, a handlu ziarnem nie ma
Z tygodnia na tydzień widać wzrosty cen za ziarno praktycznie wszystkich gatunków, a mimo to nie ma decyzji o sprzedaży.
- Zbiory kukurydzy były dobre. Wpłynęła też część zaliczek dopłatowych, ale mamy dopiero listopad. Myślę, że u niektórych zadziała grudzień i święta, żeby coś sprzedać. A teraz jak są podwyżki, to nie mają parcia - mówi pracownik Agrito.
Aktualne ceny zbóż i rzepaku w skupach
Pszenica konsumpcyjna: 850 - 1000 zł/t (w zależności od ilości białka)
Pszenica paszowa: 800 - 850 zł/t
Kukurydza sucha: 700 - 780 zł/t
Kukurydza mokra: 480 - 550 zł/t
Owies: 560 - 770 zł/t
Rzepak: 2215 - 2400 zł/t
Pszenżyto: 620 - 750 zł/t
Żyto konsumpcyjne: 620 - 650 zł/t
Żyto paszowe: 550 - 650 zł/t
Jęczmień konsumpcyjny: 670 zł/t
Jęczmień paszowy: 680 - 700 zł/t
Soja: 1520 - 1630 zł/t.