Dynamiczny rynek żywca wieprzowego. Jakie ceny w skupach? [LIPIEC 2024]
Od początku lipca sytuacja na rynku żywca wieprzowego jest dość dynamiczna. Na początku miesiąca ceny mocno spadły. Jego połowa natomiast przyniosła stabilizację. Co wpłynęło na obniżki cen w skupach? I ile aktualnie mogą dostać rolnicy za trzodę chlewną?
Obniżki na niemieckim rynku spowodowały spadki w polskich skupach
Duże zamieszanie na rynku trzody chlewnej wywołał spadek notowań na niemieckiej giełdzie, który miał miejsce na początku lipca. Obniżki były spore, bo rzędu 10 eurocentów, co po przeliczeniu na krajową walutę daje aż 40 - 45 groszy. Podczas sondy przeprowadzonej w polskich skupach 4 lipca, czyli tuż po niemieckich obniżkach, u większości pośredników stawki spadły. Ostatnia sesja na niemieckiej giełdzie utrzymała ceny, co od razu też było widoczne u polskich pośredników.
- W nowym tygodniu uboju obecnie zrównoważone warunki na niemieckim rynku trzody rzeźnej prawdopodobnie spowodują utrzymanie cen na niezmienionym poziomie - czytamy na vezg.de
Ci pośrednicy, którzy nie zdecydowali się na zmiany cen tuż po obniżkach u zachodnich sąsiadów, zrobili to w kolejnym tygodniu skupu. Suma summarum w przeciągu 2 tygodni stawki obniżono od 0,20 do 0,50 zł na kilogramie żywca. Spadki żywca pociągnęły równocześnie ceny poubojowej klasy E. Na początku lipca za ten asortyment rolnik mógł otrzymać 9,10 - 9,50 zł/kg. Tylko jeden z pośredników płacił wówczas poniżej 9,00 zł/kg. Po dwóch tygodniach już było to 8,70 - 9,20 zł/kg.
Nieco mniejsze zmiany cen obserwujemy przy maciorach niż przy knurach. Za maciory na początku miesiąca płacono 4,30 - 5,10 zł/kg, a aktualnie stawki wahają się między 4,20 a 5,00 zł/kg. Za kilogram knura z kolei ceny z początku miesiąca oscylowały w granicach 4,00 - 4,60 zł/kg. Po obniżkach wynoszą 3,80 - 4,30 zł/kg.
Poniżej ceny w skupach na przestrzeni dwóch tygodni.