Cięższe świnie na rynku niż kiedyś. Jakie ceny przed świętami?
Przedświąteczny rynek żywca wieprzowego
Marzec przynosi stabilne ceny trzody chlewnej. Jeszcze kilka lat wstecz okres przedświąteczny był mocno odczuwalny w skupach, a przede wszystkim przekładał się on na wzrosty stawek. Ale tak było kiedyś. Teraz natomiast, jak mówi nam jeden z pośredników, odnosząc się do wielkiego tygodnia, będzie to „martwy okres”. Nie zauważamy też podwyżek cen. Co się zatem zmieniło?
- Jak będzie wyglądał przyszły tydzień, to sam jeszcze nie wiem, plany zmieniają się co 5 minut. Na pewno nie będzie to pełny tydzień ubojowy. Nie wiem, czy jakakolwiek ubojnia planuje pełny tydzień ubojowy, praktycznie chyba każdy z jakimiś dziurami mniejszymi bądź większymi. Na razie kupujemy i sprzedajemy na bieżąco, trzymam kciuki, żeby się udało, żeby z niczym nie zostać - mówi z kolei Andrzej Podgajny z firmy Jędrek, skupujący trzodę chlewną.
Wcześniej łatwiej było też można uzyskać informacje w ubojniach o tym, ile będą w stanie skupić na święta. Teraz trudno o takie dane - mówią pośrednicy. Wiadomo, że w ostatnich latach rozwinął się import mięsa, ale czy do tego stopnia, aby nie przewidzieć, jakie będzie zapotrzebowanie? Jeden ze skupujących twierdzi jednak, że ubojnie starają się sprzedawać na bieżąco, bo każdy dzień w chłodni to są koszty.
Rolnicy sprzedają cięższe świnie niż kiedyś
Niejednokrotnie pisaliśmy o zwiększonym pogłowiu. Jest ono zauważalne i odczuwalne.
- Ostatnie kilka lat świń było jednak mniej. Wiadomo, że zawsze łatwiej jest dla kupującego, jeżeli towaru jest pod dostatkiem i to jest normalne prawo rynku. I każdy jest świadomy, że jeśli towaru by brakowało, to byłoby łatwiej cokolwiek negocjować, czy się czegoś dowiedzieć się, czy ktoś by coś rezerwował wcześniej - wyjaśnia Andrzej Podgajny.
Oprócz większej ilości trzody na rynku, należy zauważyć jeszcze jeden aspekt, który niekoniecznie dobrze wpłynie na tendencję cen. Rozmówca zwraca uwagę, że producenci sprzedają cięższe tuczniki niż kiedyś.
- Praktycznie wszystko, co kupujemy, średnio jest 10, jak nie 20 kg cięższe. Mamy takich rolników, którzy sprzedawali zawsze towar średnio 105 - 110 kg, a teraz sprzedają świnie po 125 - 130 kg. Ileś razy zwiększona waga daje na rynku ileś mięsa więcej - mówi przedstawiciel firmy.
Ceny żywca wieprzowego
Ceny trzody chlewnej utrzymują się na stabilnym poziomie. Podobnie sytuacja wygląda za zachodnią granicą. Poniżej tabela z cenami w zł/kg żywca wieprzowego.
Aktualne ceny w poszczególnych skupach - KLIKNIJ TUTAJ