Ceny zbóż na nowe zbiory 2023. Czy pszenica będzie droższa? [AKTUALIZACJA]

Do żniw jeszcze mnóstwo czasu, jednak już pojawiają się cenniki zbóż na zbiory 2023. W jaki sposób określana jest cena za ziarno w tak odległym czasie od żniw?
- To są ceny, po których możemy kupić u rolnika w magazynie i odebrać własnym transportem. Są one cenami orientacyjnymi , bo za chwilę mogą się zmienić, opartymi o możliwości eksportowe. Podajemy ceny zbóż, na które mamy możliwość eksportu na dany moment, na określone partie, Inaczej mówiąc: Jeżeli podaję cenę 900 zł na żyto i są rolnicy, którzy chcą sobie dzisiaj zabezpieczyć tą cenę na miesiąc sierpień/wrzesień, to taką mają możliwość. Czy za tydzień będzie 800 czy 1000, to trudno powiedzieć - wyjaśnia Zbigniew Konarowski, przedstawiciel firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k., który skupem zbóż zajmuje się już ponad 20 lat.
Styczeń, czy to dobra pora na kontraktowanie zbóż?
Według Zbigniewa Konarowskiego, z roku na rok zainteresowanie tego typu umowami jest mniejsze, ponieważ rynek jest coraz bardziej nieprzewidywalny. Do tego dochodzą coraz częstsze anomalia pogodowe, co również nie sprzyja w podejmowaniu decyzji przez plantatorów tak wcześnie. Kolejnym czynnikiem, który zniechęca ich do podpisania umów, jest spadkowa tendencja, która ma miejsce od dłuższego już czasu. W związku z tym, taka deklaracja już w styczniu wiąże się z dużym ryzykiem.
- W zeszłym roku też nie było zainteresowania o tym czasie. Jest jeszcze trochę za wcześnie. Podajemy ceny, bo jeśli ktoś chce już w tej chwili swoje zbiory zabezpieczyć ceną, to mu zabezpieczymy. Ryzyko jest zawsze. A z roku na rok tych elementów ryzyka jest coraz więcej. O tym czasie trzeba się jeszcze liczyć z wymarznięciem czy suszą, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć - dodaje przedstawiciel Transrolu.
Kontrakt na zboża - kiedy najlepiej podpisać?
Trudno przewidzieć, kiedy jest najlepszy czas na to, aby zabezpieczyć ceny na ziarno, tym bardziej, że zmieniają się one jak w kalejdoskopie. Większe zainteresowanie taką formą zabezpieczenia jest jednak w miesiącach wiosennych, na przełomie kwietnia i maja, kiedy coraz bardziej klarowna robi się sytuacja na polach.
- Wtedy już wiadomo, jak wyglądają zboża ozime w polu i jak może być z jarymi. Poza tym raczej rolnicy nie zabezpieczają całości. Jak ma np. areał 50 ha żyta razy 6 ton, to jest 300, to zabezpiecza sobie jaką część - dodaje rozmówca.
Czy pszenica będzie droższa w 2023?
Ubiegły rok pokazał, że rynek jest nieprzewidywalny. Był on trudny dla rolników pod wieloma względami, ale również dobry, jeśli chodzi o ceny zbóż. Stawki dochodziły do rekordowych pułapów. W kwietniu za tonę rzepaku można było dostać prawie 5000 zł. Za pszenicę konsumpcyjną z kolei w okolicach 1800 zł/tonę. W okresie żniw, ceny jednak były niższe. Ciężko więc wyczuć, w którym momencie warto by było zabezpieczyć cenę i czy w ogóle to robić.
- Patrząc z perspektywy dłuższego czasu, to kiedyś była większa stabilność i przewidywalność, stąd też więcej rolników kontraktowało zbiory, natomiast ostatnie lata pokazy, że to może być dla niektórych problem- kończy pośrednik.
Ceny zbóż na zbiory 2023
Aktualnie jeden pośrednik wykazuje cennik za nowe zbiory. Jest to Zbigniew Konarowski z leszczyńskiej firmy Transrol. Stawki jakie proponuje na dzień 24.01.2023 są następujące:
Pszenica konsumpcyjna 12,5% białka, zbiory sierpień/wrzesień 2023r. 1160 - 1190 zł/t
Żyto, zbiory sierpień/październik 840 - 870 zł/t
Pszenżyto, zbiory sierpień/październik 940 - 970 zł/t
Jęczmień, zbiory lipiec/sierpień 880 - 910 zł/t
Jak sam zaznacza, są to ceny na dzień dzisiejszy, które praktycznie codziennie ulegają zmianie.
[AKTUALIZACJA CEN] - OFERTA NA DZIEŃ 26.01.2023
Pszenica konsumpcyjna 12,5% białka, zbiory sierpień/wrzesień 2023r. 1170 - 1200 zł/t
Żyto, zbiory sierpień/październik 850 - 880 zł/t
Pszenżyto, zbiory sierpień/październik 950 - 970 zł/t
Jęczmień, zbiory lipiec/sierpień 900 - 920 zł/t
[AKTUALIZACJA CEN] - OFERTA NA DZIEŃ 30.01.2023
Pszenica konsumpcyjna 12,5% białka, zbiory sierpień/wrzesień 2023r. 1180 - 1210 zł/t
Żyto, zbiory sierpień/październik 850 - 880 zł/t
Pszenżyto, zbiory sierpień/październik 950 - 970 zł/t
Jęczmień, zbiory lipiec/sierpień 900 - 940 zł/t