Pszenica po 1900 zł/t i jeszcze może podrożeć? Szok!
Eksperci przekonują, że ceny zbóż na rynkach światowych mogą jeszcze wzrosnąć. Jest to wynik niepewności związanej z tym, w jakim kierunku potoczy się konflikt rosyjsko – ukraiński.
Wojna w Ukrainie trwa 11 dni i od samego początku wpływa bardzo mocno na gospodarkę światową. Widać to chociażby po zawirowaniach giełdowych. Nie inaczej jest w przypadku notować cen zbóż. Giełdy w Paryżu i Chicago niemalże natychmiast zareagowały na konflikt rosyjsko – ukraiński. Stawki za pszenicę w notowaniach bardzo mocno poszybowały tam w górę.
Wysokie ceny zbóż. Pszenica w portach - cena:1900 zł/t!
Nikt się nie spodziewał, że stawki aż tak wzrosną w tak krótkim czasie!
Jak podała w piątek, 4 marca Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej na zwyżkę cen pszenicy w portach wpływ mają wzrosty cen zbóż na giełdach światowych oraz słabnący złoty.
- Dalszy dynamiczny wzrost cen zbóż na giełdach światowych i mocno słabnący złoty przekładają się na dalszą zwyżkę cen pszenicy w polskich portach. Ceny zbóż w portach (dziś, godz. 15) to pszenica konsumpcyjna 12.5 proc. białka – 1900-1910 PLN/t, kukurydza – 1610 PLN/t - podała Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.
Skąd to zamieszanie? Ukraina jest czwartym co do wielkości eksporterem pszenicy i pokrywa 12 proc. światowego zapotrzebowania na pszenicę. Z kolei możliwości eksportowe innych krajów (USA, Argentyna, Australia) są ograniczone, dlatego zmniejszenie eksportu ukraińskiej pszenicy może spowodować problemy w wielu krajach.
Z poprzedniego sezonu naszemu wschodniemu sąsiadowi pozostało do wyeksportowania 17 mln ton zbóż, głównie pszenicy. Pytanie, czy i w jakiej wielkości, przy obecnych realiach, temu krajowi uda się wyprzedać towaru. Łącznie Ukraina planowała wyeksportować 70 mln ton ziarna.
Sytuacja na rynku zbożowym jest bardzo dynamiczna. Jak podała Renata Barczyk z eWGT, ceny wzrastają i spadają. Często eksporterzy wstrzymują zakup zboża.
Wysokie ceny pszenicy, kukurydzy i rzepaku skłoniła producentów rolnych do sprzedaży płodów rolnych
- W efekcie kolejki w portach znacznie się wydłużyły, a w niektórych przypadkach chwilowo wstrzymane są zakupy i dostawy - zaznaczyła Renata Barczyk
Analityk z eWGT dodała, że cena rzepaku w zakładach tłuszczowych dotarła do poziomu 4000 zł/t.
Wycena zbóż paszowych pozostała jednak sporo z tyłu. Jak czytamy w komunikacie eWGT cena pszenicy paszowej w gospodarstwie to maksymalnie 1450 zł/t, pszenżyta 1320 zł/t, żyta paszowego -1180 zł/t, (żyto konsumpcyjne 1280 zł/t). Za jęczmień paszowy można otrzymać do 1280 zł/t (konsumpcja 1380 zł/t). Śruta sojowa poszybowała do poziomu 2660-2700 zł/t, a śruta rzepakowa oferowana jest za 2100-2150 zł/t.