Ceny tuczników znowu mocno w górę. O ile?
Ciąg dalszy podwyżek cen za trzodę chlewną w skupach. Największy przyrost odnotowaliśmy w przypadku tuczników oraz w poubojowej klasie E.
Giełda Vezg a polski rynek świń
Skok na niemieckiej giełdzie pozytywnie odbija się na polskim rynku. Tam stawki za tuczniki w ciągu tygodnia wzrosły o 12 eurocentów i aktualnie wynoszą 2,20 €. Po przeliczeniu na złotówkę po kursie 4,74 daje nam 10,42 zł/kg za kilogram żywca. Tak wysokich cen nie było nigdy. W ostatnich tygodniach niemiecka giełda nie była wyznacznikiem tego, co działo się na rynku krajowym. Tam ceny utrzymywały się na stabilnym poziomie, a u nas spadały. Teraz jednak ewidentnie sytuacja za zachodnią granicą pozytywnie wpływa na nasz rynek.
- W tej sytuacji z pewnością niemiecka giełda zadziałała, bo to że jest mniej towaru , cena tego nie zmieni - mówi Paweł Sworowski z firmy Martrans, zajmujący się skupem żywca wieprzowego i wołowego.
Przeczytaj również: Ceny zbóż na nowe zbiory 2023. Aktualizacja na dzień 9.02.2023
Aktualne ceny trzody chlewnej
Ceny tuczników w niektórych skupach poszybowały o blisko złotówkę na kilogramie. Podobnie to wygląda w klasach poubojowych. Najmniejszy przyrost ceny natomiast odnotowaliśmy w przypadku macior i knurów. Paweł Sworowski podejrzewa, że informacje o tym, że będą podwyżki, musiały pojawić się w internecie wcześniej, ponieważ producenci przetrzymali towar, by zyskać na cenie:
- Widzę, że zaczyna się pojawiać duży towar, czyli informacje, że będą podwyżki musiały krążyć wcześniej w sieci, bo z niczego te duże wagi tuczników się nie biorą.
Na Zachodzie hodowca dostanie obecnie ponad 10 złotych za kilogram tucznika. Na jakie oferty z kolei mogą liczyć polscy rolnicy? U nas cena w kilku skupach przekroczyła delikatnie 8,00 zł na kilogramie żywca. Stawki takie oferowane są przy sprzedaży większej ilości towaru. Zdecydowana większość proponuje jednak cenę poniżej tej kwoty. Przypomnijmy, że jeszcze na końcu stycznia stawki nie przekraczały 7,00 zł/kg. Obecnie ceny wahają się od 7,10 do 8,20 zł/kg, przy średniej 7,60 zł/kg. W poubojowej klasie E z kolei pośrednicy oferują od 8,90 do 10,65 zł/kg. Średnia kwota wynosi 10,11 zł/kg. W przypadku macior rolnik może liczyć na stawki między 5,00 a 5,80 zł/kg, średnia to 5,39 zł/kg. Za kilogram kuna natomiast ceny oscylują w granicach 4,50 - 5,50 zł/kg, przy średniej 5,06 zł/kg. Do cen zachodnich jeszcze nam daleko, jednak w rolnikach pojawił się optymizm, że na tym nie koniec zwyżek.