Ceny skupu żywca wieprzowego - nie widać tendencji wzrostowej
Co dzieje się na unijnym i krajowym rynku żywca wieprzowego?
W krajach Unii Europejskiej, jak informuje Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej - POL-PIG, zasadniczo nie widać tendencji do wzrostu ten wieprzowiny. Tylko we Francji cena tuczników w notowaniach ISN wzrosła o ponad 4 centy, przynosząc więcej optymizmu producentom żywca. - Wzrost ten wiąże się ze wzrostem marketingowych aktywności handlowców przed rozpoczęciem roku szkolnego - tłumaczy szef POL-PIG. W Holandii z kolei jeden z zakładów, które ze względu Covid-19 nie mogły eksportować do Chin, został ponownie dopuszczony na rynek chiński. - Spotkanie na poziomie rządowym pomiędzy Chinami i Holandią ma doprowadzić do uruchomienia eksportu do Chin z pozostałych zakwestionowanych zakładów - zaznacza Aleksander Dargiewicz.
Szef KZP-PTCh zwraca także uwagę na to, że Hiszpanie podkreślają dobry popyt na wieprzowinę ze strony krajów azjatyckich, a szczególnie z Chin. - Upały ograniczyły również podaż żywca wieprzowego na rynku. Dlatego według notowań ISN różnica w cenach skupu świń pomiędzy Hiszpanią i Niemcami wynosi ponad 30 centów/kg (wbc). Do środy 2 września w Niemczech obowiązuje cena 1,47 €/kg (wbc) - relacjonuje Aleksander Dargiewicz.
Co słuchać na krajowym rynku?
W polskich zakładach mięsnych cena skupu tuczników, jak wynika z obserwacji POL-PIG, nie została zmieniona.
Polscy przetwórcy, podobnie jak w innych krajach UE, borykają się z dostępem do pracowników pochodzących ze Wschodniej Europy. Zakłady często wykorzystują tylko 80-90% swoich mocy przerobowych. Wszystko przez względy sanitarne. Muszą bowiem zapewnić odpowiednie odległości między pracownikami pracującymi na linii produkcyjnej.