Ceny mleka. Jaki będzie 2020 rok?
1,40 zł za litr - to średnia cena jaką w styczniu płaciły zakłady mleczarskie rolnikom. Zdaniem hodowców bydła mlecznego jest to stawka na przyzwoitym poziomie.
Powinna ich zadowolić także opinia analityków rolnych, którzy prognozują, że 2020 rok będzie należał do stabilnych pod względem zarówno cen krajowych, jak i światowych. O pozytywnym trendzie świadczyć może wzrost indeksu cenowego na najważniejszej na świecie giełdzie sektora mleczarskiego Global Dairy Trade (GDT) mieszczącej się w Nowej Zelandii. Na aukcji w dniu 21 stycznia ogólny indeks cenowy wzrósł o 1,7%. A to przełożyło się na wzrost notowań większości oferowanych kategorii produktów mleczarskich.
Jak wynika z GUS, w grudniu 2019 roku za 1 hl mleka płacono w skupie 139,73 zł. Cena mleka w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o 1,1%, natomiast w odniesieniu do grudnia 2018 r. spadła (o 0,3%).
Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w 2020 r. przewidywana jest poprawa koniunktury na światowym i krajowym rynku mleka.
- Jest to związane z tym, że cykl koniunkturalny dla tego rynku trwa średnio dwa lata. Światowe ceny trwałych produktów mlecznych mogą być wyższe niż w 2019 r. Uwzględniając powyższe uwarunkowania i konieczność kontynuacji procesów restrukturyzacji krajowej branży mleczarskiej przewiduje się, że w 2020 r. w krajowym mleczarstwie utrwalą się długookresowe tendencje - podaje IERiGŻ.
Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej dodaje, że w czerwcu pogłowie krów mlecznych wyniesie 2 240 000 sztuk, a mleczność wzrośnie do ok. 6 450 litrów na sztukę. W rezultacie produkcja mleka surowego zwiększy się do 14,4 mld litrów, w tym skup przez przemysł mleczarski do 12,3 mld litrów. - W handlu zagranicznym w 2020 r. utrwalą się wzrostowe tendencje, gdyż eksport netto wyniesie 2,9 mln ton w ekwiwalencie surowca i 1,4 mld euro. Wobec takich uwarunkowań rynkowych, średnia cena skupu mleka w 2020 r. wyniesie 1,38-1,40 zł/l - prognozuje IERiGŻ.