Alternatywne rolnictwo
Czy rolnictwo przemysłowe niszczy małe, ekologiczne gospodarstwa? Czy konsumentom zależy na znajomości źródła pochodzenia tego, co jedzą? Na te pytania próbowali odpowiedzieć profesorowie i znawcy tematu podczas Konserwatorium „Alternatywne rolnictwo i alternatywny dostęp do żywności”, zorganizowanego przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.
Dyskusja była następstwem uroczystości wręczenia nagrody dla laureata V edycji konkursu „POLSKA WIEŚ - DZIEDZICTWO I PRZYSZŁOŚĆ”. Jego celem była promocja polskiego rolnictwa, problematyki związanej z obszarami wiejskimi, dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie publicznej debaty na temat polskiej wsi. Konkurs to również szansa na promowanie młodych naukowców zajmujących się tematyką wartości kulturowych polskiej wsi oraz szansami na jej dalszy rozwój.
Główną nagrodę - wydanie książki, zdobyła publikacja naukowa Wojciecha Goszczyńskiego. - Autor przedstawia w niej, na przykładzie kilku krajów europejskich, w tym Polski, próby budowania nowych alternatywnych sieci, łączących rolnictwo z konsumentami, sprzyjających tworzeniu systemu zrównoważonej produkcji i konsumpcji żywności. Praca pana Goszczyńskiego jest bardzo wartościowa ze względu na ładunek naukowy. Można w niej znaleźć ciekawy przegląd krytyczny stanu socjologii wsi i rolnictwa, pokazanie nowych nurtów. Ci, którzy interesują się tą branżą - dziedziną nauk społecznych, mogą się wielu rzeczy nauczyć - podkreślił prof. dr hab. Jerzy Wilkin, podczas wręczania nagrody.
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa ogłosiła VI edycję konkursu na prace dotyczące polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich pod nazwą „Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość”. Konkurs został objęty patronatem honorowym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Termin nadsyłania prac upływa 31 lipca 2014 r. Szczegóły dotyczące konkursu wraz z dokumentacją znajdują się na stronie internetowej www.fdpa.org.pl.