188 tys. ha gruntów KOWR ma jeszcze do rozdysponowania
Na podstawie dokonanej w jednostkach terenowych szacunkowej oceny przydatności tych gruntów do różnych celów wykazano, że znaczna część gruntów (ok. 76 proc.) może być sprzedana lub wydzierżawiona na cele związane z produkcją rolną, z tym że większość z tych gruntów jest o niskiej przydatności rolniczej i znacznym rozdrobnieniu.
Pod zalesienia, na budownictwo, rekreację i ochronę przyrody
Kolejne grunty (ok. 14 proc.) określono jako kwalifikujące się do wykorzystania w celach nierolniczych - zwłaszcza pod zalesienia i budownictwo, a także na cele rekreacji i związane z ochroną przyrody. Dla pozostałych gruntów (ok. 10 proc.) nie zdefiniowano możliwych kierunków ewentualnego wykorzystania. Znaczna część tych gruntów charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem oraz innymi niekorzystnymi cechami: nieuregulowane stosunki wodne, grunty zakamienione, położone na skarpach, urwiskach lub między wałami przeciwpowodziowymi.
Największe powierzchnie w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim
Największe powierzchnie gruntów do rozdysponowania znajdują się w województwach zachodniopomorskim - 35 tys. ha oraz dolnośląskim - 27 tys. ha.
Informacje na temat zagospodarowania Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa są dostępne na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/kowr/gospodarowanie-zasobem