Żywność produkowana bez rolnictwa? Naukowcy stworzyli masło z... CO2
Amerykański start-up Savor poinformował o wyprodukowaniu masła. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wspomniany produkt został wyprodukowany z... dwutlenku węgla.
Amerykanie stworzyli masło z CO2
Masło, czy też raczej "produkt masłowy” powstał w wyniku działań, które z produkcją żywności nie mają niemal nic wspólnego.
Jak informują branżowe naukowe media, masło powstało w bowiem systemie termochemicznym "bliższym przetwarzaniu paliw kopalnych niż produkcji żywności"
- W naszym konkretnym procesie nie ma żadnej biologii — powiedziała portalowi newscientist.com Kathleen Alexander z firmy.
Według informacji amerykańskiego portalu, nowy rodzaj tłuszczu spożywczego, którego produkcja nie wymaga udziału zwierząt ani dużych obszarów ziemi, może wkrótce trafić do sprzedaży w USA.
To nie koniec - naukowcy i przedsiębiorcy "ścigają się już" w opracowywaniu innych „syntetycznych” produktów spożywczych, które mogą powstawać z węgla kamiennego, metanu lub dwutlenku węgla - a konkretniej w wyniku różnych chemicznych reakcji ze wspomnianymi wyżej substancjami.
Według amerykańskiej firmy, która wyprodukowała wspomniane masło z CO2, alternatywy tłuszcz może w przyszłości zastąpić m.in. olej palmowy i kokosowy.
Przedstawiciele start-upu twierdzą, że żywność, która powstaje bez udziału zwierząt gospodarskich lub upraw "może ograniczyć emisję dwutlenku węgla i uratować lasy deszczowe".
A sam amerykański portal opisuje, że wspomniane „masło” produkowane z CO2, może "torować drogę do żywności produkowanej bez rolnictwa".
Co o tym wszystkim myślicie? Zapraszamy do dyskusji.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnicy zapłacą podatek od emisji dwutlenku węgla przez ich zwierzęta
CZYTAJ WIĘCEJ: Zautomatyzowany ciągnik elektryczny oparty o sztuczną inteligencję [WIDEO]