Ekologiczna krowa versus metan - PODCAST
Anna Malinowski: - Profesor Kowalski uważa, że mamy dwie możliwości zrobienia czegoś pozytywnego, aby zmniejszyć ilość metanu: zwiększenie intensyfikacji hodowli bydła (…) oraz wydłużenie wieku krów mlecznych. A jak pani to widzi?
Monika Liberacka: - Ja tutaj muszę się zgodzić z profesorem, bo krowy długowieczne są raz: przyjazne środowisku, dwa: praca z krowami, które są dłużej w stadzie, jest bardziej etyczna. Nie tak, jak w rolnictwie konwencjonalnym: krowa 2,9 laktacji (średnio w Polsce) i 25 tys. kg wydajności życiowej. (…)
A.M.: - Jak długo żyją wasze krowy?
M.L.: - Statystycznie 7,1 laktacji.
A.M.: - Jak wygląda wydajność?
M.L.: - Średnia statystyka stada to ok. 43 tysiące kg mleka. (…) Nasza rekordzistka w ubiegły piątek obchodziła dziewiętnaste urodziny i jej wydajność życiowa to ponad 88 tysięcy kg mleka. (…) Myślę, że każdy hodowca marzy o tym, aby mieć choć jedna stutysięczniczkę w swoim stadzie. (…) Jestem przekonana, że w gospodarstwie ekologicznym i biodynamicznym można użytkować krowy długo i przy dużej wydajności życiowej. (...)
A.M.: - Czy można powiedzieć, że to powiedzenie „powiedz mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś” sprawdza się też, jeśli chodzi o krowę i jej oddziaływanie na środowisko?(…)
M.L.: - Zdecydowanie! Osobiście uważam, że długowieczne, zdrowe krowy, które produkują mleko długo, w dobrych warunkach, są zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska. (…)
A.M.: - Co trzeba byłoby zrobić, aby te dwa parametry poszły jeszcze w górę?
M.L.: - Dobrostan, dobrostan i jeszcze raz dobrostan. (…)
A.M.: - Czy można powiedzieć, że metan ekologiczny czy biodynamiczny jest lepszy od zwykłego metanu?
M.L.: - Myślę, że ten metan jest zdecydowanie bardziej etyczny.
- Tagi: