Zostało 2 miesiące do żniw, a firmy skupowe wciąż dysponują dużymi zapasami
W minionych dniach w Parzniewie (woj. mazowieckie) odbyło się ostatnie Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji.
W obradach KRIR uczestniczyli m.in. Janusz Kowalski - Sekretarz Stanu w MRiRW, Waldemar Humięcki - Dyrektor Generalny KOWR, Jacek Paziewski - Zastępca Prezesa KRUS oraz Jacek Malicki - Dyrektor Oddziału Mazowieckiego KOWR.
Jakie stanowisko przyjęto w trakcie posiedzenia?
Jak informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, podczas XVI Posiedzenia Rada przyjęła stanowisko dotyczące aktualnej sytuacji w rolnictwie. Oto ono:
Krajowa Rada Izb Rolniczych pomimo podjętych działań Rządu nadal wyraża obawy co do stabilizacji sytuacji na krajowym rynku zbóż. Rolnicy i firmy skupowe wciąż dysponują dużymi zapasami, do żniw zostało 2 miesiące. Rolnicy obecnie nie sprzedają zboża ze względu na bardzo niską proponowaną cenę np. 700 zł/ t za pszenice, która obniżyła się o 200 zł na tonie w związku zapowiedzianą przez Rząd pomocą finansową dla rolników. Sytuacja cenowa na rynku zbóż pozostawia rolników w trudnej sytuacji finansowej.
KRIR wnioskuje o pilne działanie
Mając na względzie wyrażone w stanowisku obay, KRIR wnioskuje o:
- jak najszybszą wypłatę rekompensat dla rolników, które zostały obiecane podczas negocjacji „okrągłego stołu” w Warszawie przez Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka i potwierdzone w Szczecinie przez obecnego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa,
- pełną kontrolę produktów rolno-spożywczych przekraczających granice Polski,
- umożliwienie skorzystania ze wsparcia również gospodarstwom dużym o areale powyżej 300 ha by miały możliwość skorzystania z pomocy do 300 ha,
- sprawdzenie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy podmioty skupowe w ostatnim czasie nie zastosowały zmowy cenowej przy skupie zbóż.
Debatowano nie tylko o zbożu
Jak poinformowała Krajowa Rada Izb Rolniczych, organizacja wnosi również o pilne działania Rządu w celu ochrony krajowego rynku mleka, drobiu, jaj, owoców i warzyw w tym owoców miękkich.
Wyartykułowano problemy z ekoschematami
KRIR wnioskuje również o przegląd Planu Strategicznego dla WPR dotyczący ekoschematów.
- Wnioskujemy też o wycofanie się resortu rolnictwa z konieczności zachowywania przez rolników 80% okrywy do 15 lutego z wprowadzeniem możliwości wykonania orki po 30 października - napisała KRIR.
Zainteresowano sie również dopłatami dla rolnictwa ekologicznego
KRIR wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o jednolitą interpretację dotyczącą wniosków o dopłaty dla rolnictwa ekologicznego w zakresie nienakładania na rolników sankcji, w związku ze zmianą danych w systemie identyfikacji działek rolnych LPIS prowadzonym przez ARiMR, po złożeniu wniosków przez rolników, ale przed wypłatą płatności ekologicznych.
Naniesienie nowych danych w 2022 r., spowodowało zmianę w systemie ARiMR gruntów ornych na TUZ, jednak w okresie składania wniosków w bazie występowały grunty orne i rolnicy wypełniali wnioski zgodnie z danymi zawartymi w tym czasie w systemie ARiMR, za co zostali ukarani sankcjami - zaznacza KRIR.
Nie okłamujcie rolników. Już ponad 30% zboża od rolników jest wyeksportowane
Rolnik słucha informacji, zarówno tych napływających ze strony ministerstwa rolnictwa, rządu jak i tych, które docierają ze strony opozycji. Komu ma wierzyć? "Nie okłamujcie rolników" - takimi słowami apelował do polityków minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, odnosząc się do fake newsów w sprawie dopłat do zboża. Kliknij tutaj, żeby przeczytać więcej na ten temat.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Nie będzie środków na wsparcie dla producentów trzody chlewnej - kliknij tutaj, żeby przeczytać.