Żniwa 2020. Ceny zbóż w skupie w dół
Żniwa są praktycznie na finiszu. Ile mogą w tej chwili zarobić rolnicy sprzedający do skupów zebrane zboże?
Wśród gospodarzy dominują raczej pozytywne nastroje, jeśli chodzi o tegoroczne plonowanie zbóż. Na większości obszarów odnotowano zbiory wyższe od oczekiwanych. - Jest jednak spora grupa producentów, gospodarujących szczególnie na lekkich glebach, gdzie deszcz przyszedł o 2 tygodnie za późno i plony zaskoczyły rolników in minus - komentuje Andrzej Przepióra z Wielkopolskiej izby Rolniczej.
Czytaj także: Żniwa 2020. Jakie plony zbóż? Jakie zbiory rzepaku?
Wielu z nich, z uwagi na niewystarczającą bazę magazynową, było zmuszonych do sprzedaży zboża natychmiast. Inni będą przechowywać ziarno i czekać na lepszą cenę. A, jak często pokazuje rzeczywistość, stawki mogą wzrosnąć dopiero po zakończeniu gorącego okresu żniwnego.
- Zawsze warto skalkulować co się bardziej opłaca – skasować się przy niższej cenie czy podjąć ryzyko i koszty magazynowania i czekać aż cena pójdzie w górę - stwierdza Andrzej Przepióra.
Obecnie ceny nie należą do najwyższych. Za pszenicę konsumpcyjną można dostać od 660 do 690 zł/t, a pszenicę paszową - 630 do 660 zł/t. Żyto w skupie średnio kosztuje od 450 do 520 zł/t, a jęczmień - 560 zł/t.
W stosunku tygodniowym nie zauważyliśmy większych ruchów, jeśli chodzi o zmiany cen w skupach zbóż. Niektóre z nich zdecydowały się na podwyżki w przypadku jęczmienia (+10 zł/t), inne pszenicy (+20 zł/t). Były też takie podmioty, które obniżyły ceny żyta o 30 zł na tonie.
W lipcu ceny także nie były wysokie - co potwierdzają statystki GUS. Zgodnie z nimi ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w lipcu 2020 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 1,7%), jak i w porównaniu z lipcem 2019 r. (o 4,2%). I o ile pierwsza zależność dotyczy pszenicy, o tyle druga - już nie.
W lipcu 2020 r. ceny pszenicy w skupie były niższe niż przed miesiącem o 11,9% i wyniosły 71,61 zł/dt, ale wyższe w porównaniu z lipcem 2019 r. o 6,0%. Na targowiskach za 1 dt pszenicy płaco-no 87,67 zł, tj. o 5,8%mniej niż przed rokiem.
Za żyto w skupie natomiast płacono 55,46 zł/dt, tj. o 9,6% mniej niż w czerwcu oraz o 4,1% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W obrocie targowiskowym ceny żyta spadły do 67,16 zł/dt, tj. w skali roku były niższe o 10,5%.