Zmiany w systemie rozliczeń instalacji fotowoltaicznych. Opłacalność spadnie?
Od 1 kwietnia 2022 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rozliczania instalacji fotowoltaicznych. Nowy sposób ma opierać się na zasadzie net billingu. Co to znaczy dla właścicieli PV?
Obecnie obowiązuje zasada, że osoby produkujące prąd w mikroinstalacjach rozliczają się na zasadach systemu barterowego (net metering). Prąd wyprodukowany przez fotowoltaikę zużywany jest na własne potrzeby, a jego nadmiar oddawany jest do sieci. Każda kWh jest zliczana, a właściciel może ją nieodpłatnie odebrać w ciągu roku w stosunku 1:8 dla instalacji o mocy do 10 kW lub 1:7 dla instalacji od 10 do 50 kW.
Przejście na zasadę net billing dla osób, które w przyszłości będą instalować mikroinstalacje fotowoltaiczne jest niekorzystne. Według ekspertów, okres zwrotu inwestycji może wzrosnąć z obecnych 5-7 lat na 13-16.
Zmiany w systemie rozliczeń instalacji fotowoltaicznych. Na czym polega net billing?
Net billing, czyli nowy sposób rozliczania się z zakładami energetycznymi oznacza, że nadwyżki wyprodukowanej energii prosumenci będą sprzedawać do sieci po cenach hurtowych, a gdy będą pobierać prąd z sieci zapłacą za niego wg stawek detalicznych. Problem polega na tym, że różnica między cenami hurtowymi a detalicznymi jest bardzo duża. Ceny detaliczne są znacznie wyższe, ponieważ zawierają m.in. opłaty dystrybucyjne oraz podatki. W 2021 roku średnie ceny prądu w Polsce wahały się między 0,69 a 0,78 zł za kWh. Cena hurtowa to natomiast kwota rzędu 0,25 zł/kWh.
- Gdyby wysokie ceny prognozowane na 2022 utrzymały się przez kolejne 23 lata, to czas zwrotu spadłby poniżej 10 lat, nawet przy najgorszym wariancie rozliczeń. Natomiast kiedy trend cenowy odwróci się, to prosumenci rozliczani wg proponowanego przez rząd systemu mocno dostaną po kieszeni. Nowy system obarcza więc prosumentów dużym ryzykiem rynkowym, przed którym nie mają jak się zabezpieczyć - informuje Michał Pawliczuk z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Zmiany w systemie rozliczeń instalacji fotowoltaicznych. Co z już zamontowanymi systemami?
Mikroinstalacje fotowoltaiczne przyłączone przed 1 kwietnia 2022 roku przez kolejne 15 lat mają rozliczać się na starych warunkach. Jak przewiduje serwis wysokienapiecie.pl w pierwszych miesiącach 2022 r. będzie trwał wyścig z z czasem tych, którzy chcą załapać się na korzystniejsze warunki rozliczeń. Firmy instalujące fotowoltaikę będą mieć pełne ręce roboty. Pytanie, co potem?
ZOBACZ TAKŻE: Które z OZE wykorzystywanych w rolnictwie są najbardziej trwałe?
- Tagi:
- OZE
- fotowoltaika