Złóż wniosek o dopłaty
Tylko do 25 czerwca można składać wnioski o dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
- Do dopłat kwalifikuje się materiał zakupiony do siewu lub sadzenia w terminie od 15 lipca 2013 do 15 czerwca 2014 roku – informuje Andrzej Bobrowski, dyrektor poznańskiego oddziału Agencji Rynku Rolnego. - Wnioski należy składać w oddziale terenowym Agencji Rynku Rolnego właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego - dodaje. Materiałem kwalifikowanym musi być obsiane nie mniej niż 1 ha gruntów rolnych łącznie. Dopłata nie obejmuje materiału przeznaczonego na przed i poplony. W przypadku zbóż pomocą objęte są takie gatunki jak: pszenica zwyczajna, żyto, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenżyto i jęczmień, wśród roślin strączkowych: łubin (żółty, wąskolistny lub biały), groch siewny, bobik, wyka siewna, soja a wśród okopowych - ziemniaki.
W bieżącym roku obowiązuje nowy wzór wniosku. - Jest on zamieszczony na naszej stronie internetowej, można go również uzyskać u nas osobiście, w placówce Agencji – wyjaśnia specjalista z A R R . Złożenie po raz pierwszy wniosku o dopłatę jest jednoznaczne z wpisaniem wnioskodawcy do Centralnego Rejestru Przedsiębiorców. - Nie jest konieczne składnie osobnego wniosku - zaznacza szef poznańskiego oddziału ARR. Do wniosku należy załączyć m.in. oryginalne faktury zakupu lub kopie potwierdzone notarialnie bądź przez wyznaczonego do tego celu pracownika oddziału Agencji Rynku Rolnego. – Można zgłosić się do nas z oryginałami faktur i u nas bezpłatnie dokonać ich potwierdzenia - zapewnia Andrzej Bobrowski.
W tegorocznym naborze, wnioskodawca może skorzystać z większej puli pieniędzy w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. - Łączna kwota pomocy de minimis w rolnictwie przyznana przez ARR, ARiMR, ANR oraz inne organy i instytucje producentowi rolnemu w okresie 3 lat podatkowych tj. w roku, w którym został złożony wniosek oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych, nie może przekroczyć 15.000 euro. Do tej pory było to 7.500 euro - podkreśla dyrektor Agencji Rynku Rolnego.