Ziemniaki - jakie odmiany najwyżej plonowały w 2018 roku?
Ten sezon dla plantatorów ziemniaków - zarówno jadalnych, jak i skrobiowych - upłynął pod znakiem suszy. Sprawdziliśmy więc, które odmiany najlepiej poradziły sobie z okresowymi niedoborami wody i dały tym samym najwyższy plon.
Wykopki 2018 można uznać za zakończone. Czas zatem na kolejne podsumowania (pierwsze z nich znajdziecie w artykule „Czy cena ziemniaków pójdzie jeszcze w górę”). Tym razem przyglądamy się plonowaniu odmian ziemniaków w poszczególnych grupach wczesności.
Plonowanie ziemniaków w specjalistycznych badaniach
Szczegółowe informacje o tegorocznych zbiorach przedstawia Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Raport, opublikowany przez tę instytucję, zawiera wstępne wyniki plonowania odmian ziemniaków - jadalnych i skrobiowych - wpisanych do Krajowego Rejestru (KR) wg stanu na dzień 25 października 2018 roku, badanych w ramach programu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO). (Z wyjątkiem odmian, które nie były badane w czterech ostatnich latach. Dla odmian nowych, zarejestrowanych w latach 2015-2018, przedstawiono również wyniki pochodzące z doświadczeń rejestrowych).
W publikacji COBORU ziemniaki jadalne zostały podzielone pod względem wczesności odmian. Wzorzec w badaniach stanowiła średnia z wszystkich odmian badanych w danym roku w doświadczeniach PDO w poszczególnej grupie wczesności. Wyniki podano zarówno w plonie ogólnym, jak i plonie handlowym. Warto również w tym miejscu zaznaczyć, że tegoroczne plony ziemniaka są najniższe spośród trzech ostatnich sezonów (w każdej grupie wczesności). Są jednak wyższe od tych z 2015 roku. Tę sytuację doskonale obrazuje np. plon ogólny wzorca odmiany jadalnych wczesnych: 2018 rok - 444 dt z ha, 2017 rok - 512 dt z ha, 2016 rok - 536 dt z ha, 2015 rok - 421 z ha.
Ziemniaki skrobiowe w publikacji COBORU również zostały podzielone pod względem wczesności odmian. Wzorzec w badaniach także stanowiła średnia z wszystkich odmian badanych w danym w doświadczeniach PDO w poszczególnej grupie wczesności. Wyniki z kolei podano zarówno w plonie ogólnym, jak i plonie skrobi.
Ze specjalistycznych badań wynika, że ziemniaki skrobiowe również plonowały w tym roku gorzej niż w latach poprzednich. Ponadto odznaczają się niższą zawartością skrobi (szczegółowe informacje w ramce obok). Przykładowo: plon ogólny wzorca odmian średniopóźnych i późnych w 2018 roku wynosił 372 dt z ha, z kolei rok wcześniej był on na poziomie 457 dt z ha, a w 2016 r. - na 481 dt z ha. Jeśli natomiast chodzi o plon skrobi, to w tym roku wynosił on 75,2 dt z ha, w 2017 rok - 89,0 dt z ha, a w 2016 rok - 102,2 dt z ha. „Tegoroczna skrobia” była jednak wyższa od tej z 2015 roku. Wówczas bowiem plon jej wzorca oszacowano na 68,5 dt z ha.
Odmiany wskazywane przez producentów i specjalistów ds. roślin okopowych
Jakie odmiany ziemniaków poradziły sobie najlepiej w tym sezonie, a więc w warunkach suszy?
- My sadzimy głównie ziemniaki „na mycie” - czyli takie, które trafiają do marketów. U nas jest to odmiana Colombo (odmiana bardzo wczesna jadalna) - to smaczne ziemniaki, które ładnie wyglądają. Próbujemy oczywiście sadzić coś „świeżego”, wdrażamy to na niewielkim areale, te nowości się jednak u nas nie sprawdzają za bardzo - mówi Mirosław Kawa, rolnik z miejscowości Równa (powiat sieradzki, woj. łódzkie).
Ryszard Szaroleta, prezes Zrzeszenia Plantatorów i Producentów Ziemniaków w Luboniu (woj. wielkopolskie) z kolei przyznaje, że w tym roku wśród odmian jadalnych nie było takiej, która zaskoczyłaby go szczególnie. - Tu nie widzę zbyt dużych różnic. (…). Trudno jest mi wskazać jakąś wybitną - stwierdza. - Jeśli chodzi natomiast o odmiany skrobiowe, to wiem, że dobrze w warunkach suszy spisuje się Albatros (odmiana średniowczesna - przyp.red.) - dodaje szef ZPiPZ.
Na ten temat rozmawiamy również z Mariuszem Kupiszem, specjalistą ds. roślin okopowych w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. - U nas, na naszych poletkach doświadczalnych, w tym roku spośród odmian jadalnych wyszła nam najlepiej Finezja odmiana średniowczesna - przyp.red.). Dobrze wypadł także Lech (również odmiana średniowczesna – przyp.red.) - wskazuje pracownik LODR-u. Swoimi spostrzeżeniami w tej materii dzieli się z nami też Marek Pławecki, rolnik ze Świdnicy (woj. śląskie), specjalizujący się w uprawie odmian bardzo wczesnych jadalnych.
- Co do odmian, to u nas jest ich spora rotacja, na pewno jednak na uwagę zasługuje nasz Denar (odmiana bardzo wczesna - przyp.red.). Testujemy dużo nowości, nie było jednak w tym roku takiej, która by mnie jakość mocno zaskoczyła. (…) Na pewno, i tu nie powiem nic odkrywczego, nie spisały się w tym roku te odmiany, które miały wysokie wymagania wodne - uważa plantator.
A na jakie odmiany zwracają szczególną uwagę firmy nasienne?
Najwyżej plonujące odmiany ziemniaków w poszczególnych grupach wczesności wg COBORU
Źródło: COBORU
Jakie odmiany ziemniaka proponuje Centrala Nasienna Nidzica. Sprawdź TUTAJ