Ziemia z KOWR-u do wydzierżawienia
Odbyło się kolejne ze spotkań organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą na temat możliwości wydzierżawienia z zasobu KOWR gruntów przez rolników indywidualnych. Temat ten bardzo interesuje właścicieli gospodarstw, ponieważ od nowego roku do rozdysponowania frafi 4500 ha do tej pory dzierżawionych przez spółkę TopFarms.
Jak podaje WIR, na spotkaniu w Goli obecni byli Prezes WIR Piotr Walkowski, członek Zarządu WIR oraz Rady Społecznej przy KOWR Jan Pauliński, Przewodniczący Rad Powiatowych WIR w Gostyniu Maciej Maciejewski oraz Lesznie Stanisław Ciesielski. Głównym gościem spotkania był Dyrektor OT KOWR w Poznaniu Bogdan Flaming.
Zainteresowanie spotkaniem okazało się bardzo duże, gdyż na sali w Goli zgromadziło się blisko 400 rolników, głównie z powiatu gostyńskiego i leszczyńskiego, ale również z powiatów krotoszyńskiego, rawickiego i wolsztyńskiego.
Jako podaje WIR, dyrektor KOWR - Bogdana Fleming poinformował, że po zakończeniu dzierżawy oraz przekazaniu gruntów do zasobu KOWR przez spółkę TopFarms, co ma nastąpić do końca 2023 roku, około 70 % gruntów zostanie przeznaczone do rozdysponowania wśród rolników indywidualnych. - Pozostałe 30 % gruntów wraz z istniejącą na nich infrastrukturą oraz obiektami – siedliskami gospodarczymi, celem zabezpieczenia i właściwego wykorzystania majątku KOWR, zostaną przeznaczone na utworzenie 3 obiektów rolnych (Łęka, Gola, Bodzewo) z budynkami i odpowiednią dla poziomu produkcji ilością ziemi. Najkorzystniejszą opcją byłoby zagospodarowanie tych obiektów przez zainteresowane spółki skarbu państwa działające na naszym terenie, ale w grę wchodzą również otwarte przetargi. W ten sposób ma być zagospodarowane około 1400 ha gruntów. Natomiast pozostała część, to jest około 3100 ha rozdysponowana będzie w przetargach ograniczonych ofertowych lub licytacyjnych. Trwają obecnie dyskusje jaka forma rozdysponowania będzie lepsza. Przetargi ofertowe pozwalają na pozyskanie gruntów z mniejszym czynszem dzierżawnym, ale często procedura jest wydłużona, natomiast licytacje są szybszym sposobem rozdysponowania, ale niestety dochodzi wtedy do wylicytowania niejednokrotnie bardzo wysokich stawek dzierżawy. Niestety rzutuje to w konsekwencji również na wysokość dzierżaw innych gruntów, także tych w obrocie prywatnym. Rada WIR w Gostyniu opowiada się za przetargami ofertowymi by uniknąć bardzo wysokich czynszów, nawet jeśli rozdysponowanie gruntów odbyło by się w dłuższym okresie czasu - czytamy w nadesłanym do redakcji Wieśći Rolniczych komunikacie.
Przetargi na zwolnione grunty mają być organizowane na przełomie roku 2023/24. Trafią na nie działki o powierzchni 15 ha. Mają być wydzierżawiane z reguły na 10 lat.