Szkolenia dla rolników z ograniczenia stosowania antybiotyków
Za realizację szkoleń odpowiedzialne będzie Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) i wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego (ODR).
W jakich formach będzie odbywać się szkolenie z ograniczania stosowania antybiotyków?
MRiRW informuje, że planowane jest, aby szkolenie dostępne było w trzech formach:
- online, w której rolnik loguje się na platformę udostępnioną przez CDR/ODR i sam przechodzi szkolenie (ekrany ODL); ta forma szkolenia dostępna będzie 24 h/7 dni w tygodniu - po zakończeniu szkolenia rolnik otrzymuje w wersji elektronicznej zaświadczenie o ukończeniu szkolenia;
- online, gdzie szkolenie jest prowadzone w postaci webinarium – po zakończeniu szkolenia rolnik otrzymuje w wersji elektronicznej zaświadczenie o ukończeniu szkolenia;
- ODR organizuje (w zależności od zainteresowania rolników) szkolenie w siedzibie oddziału, gdzie trener (przeszkolony doradca) prowadzi szkolenie dla grupy rolników – planuje się, że rolnicy otrzymują zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w wersji papierowej oraz w wersji elektronicznej na wskazany adres e-mail.
Rolnik sam zdecyduje, z której formy szkolenia będzie chciał skorzystać.
Czy szkolenie będzie bezpłatne? Do kiedy będzie trzeba je odbyć?
Ministerstwo w odpowiedzi na zapytania KRIR podaje także, że szkolenie będzie bezpłatne dla rolników.
Ci, którzy zawnioskują o ekoschemat dobrostan zwierząt w kampanii 2024 będą mogli odbyć szkolenie w trakcie realizacji ekoschematu czyli do 14 marca 2025 r., co pozwoli rolnikom na udział w szkoleniu w dogodnym terminie.
Rolnik będzie musiał przesłać oświadczenie o ukończeniu szkolenia
Obowiązkiem rolnika po odbyciu szkolenia będzie przesłanie do ARiMR za pośrednictwem portalu eWniosekPlus uzyskanego zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.
Jednostki doradztwa rolniczego realizują szkolenia w ramach zadań statutowych, MRiRW nie przeznaczyło na ten cel dodatkowych środków.
Prywatni doradcy mogą organizować dodatkowe szkolenia dla rolników, którzy niezależnie od odbycia szkolenia organizowanego przez jednostkę doradztwa rolniczego będą jeszcze zainteresowani poszerzeniem swojej wiedzy w ograniczaniu stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej.