Kolejne ogniska choroby niebieskiego języka
Ogniska choroby w dwóch województwach
W gospodarstwie, gdzie było podejrzenie wystąpienia ogniska choroby niebieskiego języka, pobrano próbki od wszystkich zwierząt w stadzie i uzyskano wyniki badań metodą PCR, które potwierdziły obecność materiału genetycznego wirusa BT serotypu 3. Zakażenie w badanym stadzie przebiegało bezobjawowo.
Wszystkie odnotowane ogniska BTV w 2024 r dotyczą dwóch województw: dolnośląskiego (powiaty: lwówecki - ogniska nr 6 i 7, lubański - ogniska nr 3 i 4, wołowski - ognisko nr 1) oraz zachodniopomorskiego (powiaty: kołobrzeski - ognisko nr 5, pyrzycki - ognisko nr 2). Do tej pory nie ma stwierdzonych ognisk choroby BTV w Polsce, które pojawiłyby się po 1 stycznia 2025 roku.
Zwalczanie choroby
W Polsce i Unii Europejskiej choroba niebieskiego języka nie jest zwalczana z urzędu, ale państwa członkowskie mogą wydawać rozporządzenia dla hodowców, które wprowadzają na przykład szczepienia dla zwierząt albo ograniczenia w handlu żywymi zwierzętami. Choroba niebieskiego języka nie jest groźna dla ludzi, a jej stwierdzenie nie wprowadza ograniczeń dotyczących spożycia mięsa i produktów mięsnych lub mlecznych.
Czytaj także:Choroba niebieskiego języka dotarła do polski. Czy zagraża ludziom?