Ekoschemat dobrostan zwierząt. Czy szkolenia będą obowiązkowe?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło nam odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące ekochematu dobrostan zwierząt.
Czy rolnicy będą musieli ukończyć szkolenie z zakresu ograniczenia stosowania antybiotyków?
- Zgodnie z § 4a ust. 1 rozporządzenia dobrostanowego, w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt od kampanii 2024, rolnik zobowiązany będzie do odbycia bezpłatnego, jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej w terminie do dnia 14 marca roku następującego po roku, w którym złożył wniosek - podaje wydział prasowy MRiRW.
W związku z tymi szkoleniami wprowadzono pewne udogodnienia dla rolników, będą one prowadzone w jednej z trzech form:
- ekranowo - rolnik loguje się na platformę udostępnioną przez CDR/ODR i sam przechodzi szkolenie (ekrany ODL) (dostęp on-line 24 h/7 dni w tygodniu),
- webinarium (on-line z wykorzystaniem os. prowadzącej i transmisji na żywo),
- stacjonarnie (w oddziale ODR).
Taka forma pozwoli rolnikom odbyć szkolenie w dogodnym dla nich terminie.
Jak podaje ministerstwo - szkolenie ma zwiększyć wiedzę rolników na temat zagrożeń, które wynikają z rozwoju antybiotykooporności i sposobów przeciwdziałania temu zjawisku.
Jakie jeszcze zmiany w ramach tego ekoschematu są planowane na 2024 rok?
W ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt, od kampanii 2024:
- wprowadza się nową płatność dla rolników uczestniczących w krajowych systemach jakości (QMP dla bydła rzeźnego i QAFP dla świń, kurcząt brojlerów i indyków rzeźnych) w związku z realizowanymi przez nich działaniami na rzecz ograniczenia stosowania antybiotyków. Ta zmiana oczekuje na akceptację KE.
- dopuszcza się w ramach wariantu Dobrostan koni w systemie otwartym utrzymywania ogierów w pomieszczeniach/budynkach i otrzymywania do nich wsparcia wg stawki dla wariantu Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach.
Jakie będą stawki płatności w ramach poszczególnych wariantów tego ekoschematu?
Maksymalne wysokości stawek płatności w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt zawarto w Planie strategicznym WPR.
Rzeczywiste stawki płatności, według ministerstwa zależą od tego, jaka jest liczba zwierząt uprawnionych do objęcia płatnością w ramach poszczególnych praktyk w skali roku; możliwe jest dokonanie przesunięć środków pomiędzy poszczególnymi wariantami i praktykami.
Jak również podaje ministerstwo, ustalenie wysokości stawek jest możliwe po dokonaniu kalkulacji potrzebnych środków, która może być przeprowadzona po zakończeniu okresu realizacji zobowiązań przez rolników (14 marca) i przesłaniu przez nich odpowiednich dokumentów potwierdzających stosowanie wybranych praktyk (21 marca).
- Obecnie trwa szacowanie finalnego zapotrzebowania na środki; publikacja stosownego rozporządzenia w sprawie stawek jest planowana na kwiecień br. Z obecnych danych wynika, że możliwe będzie zastosowanie pełnych stawek płatności - informuje wydział prasowy MRiRW.
Dobrostan zwierząt - od czego zależy wysokość płatności?
Wysokość płatności dobrostanowej przyznanej rolnikowi zależy od:
- stawki płatności za realizację odpowiedniej praktyki w odniesieniu do danego gatunku/ grupy technologicznej zwierząt
- średniej liczby zwierząt danego gatunku/grupy utrzymywanych w gospodarstwie, w okresie realizacji wymogów, w warunkach ulepszonego dobrostanu. Liczbę określa ARiMR na podstawie danych zawartych w systemie rejestracji zwierząt IRZ Plus. W przypadku zwierząt rzeźnych (tuczniki, kurczęta brojlery i indyki z przeznaczeniem do produkcji mięsa) wysokość tej płatności zależy od liczby sztuk przekazanych do rzeźni.