Antybiotyki pod ścisłym nadzorem
Wprowadzone procedury stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej , z którymi warto się zapoznać przed wypowiadaniem się w tym temacie, mają na celu ochronę zdrowia publicznego i dobrostanu zwierząt. Regulacje te uwzględniają też przeciwdziałanie problemowi antybiotykooporności, co także stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Antybiotyki pod nadzorem
W leczeniu zwierząt gospodarskich antybiotyki mogą być stosowane tylko na podstawie diagnozy postawionej przez lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii dobiera odpowiedni preparat, ustala dawkę oraz czas trwania leczenia. Nadzór weterynaryjny jest niezbędny aby antybiotyki były stosowane w sposób racjonalny i bezpieczny dla zwierząt oraz konsumentów. Lekarz weterynarii, leczący chore stado zobowiązany jest każdorazowo do pozostawienia w gospodarstwie karty leczenia zwierząt.
Antybiotyki tylko jako lek
Od 2006 roku w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz stosowania antybiotyków jako stymulatorów wzrostu, czyli substancji wspomagających wzrost i wydajność produkcji. Antybiotyki mogą być stosowane wyłącznie w celach leczniczych. Profilaktyczne podawanie antybiotyków jest dozwolone jedynie w sytuacjach, gdy występuje wysokie ryzyko rozwoju choroby, na przykład w przypadku pojedynczych zwierząt w gospodarstwie.. Takie decyzje są podejmowane indywidualnej przez lekarza weterynarii.
Karencja po stosowaniu antybiotyku jest konieczna
Po zakończeniu leczenia z użyciem antybiotyków rolnik zachowuje okres karencji, który jest wymagany aby nie było następnie pozostałości substancji czynnych leku, które mogłyby znaleźć się w produktach, takich jak mięso, mleko czy jaja. Zastosowanie antybiotyków musi zawsze być udokumentowane. Rolnicy prowadzący produkcję zwierzęcą są zobowiązani do prowadzenia rejestru leczenia zwierząt, a lekarze weterynarii do sporządzania konkretnych zapisów w dokumentacji medycznej.
Konsekwencje nielegalnego stosowania antybiotyków
Każdy rolnik, który podejmie decyzję o nielegalnym zastosowaniu leków, musi liczyć się z sankcjami finansowymi i karnymi, między innymi pokryciem kosztów badań laboratoryjnych. W przypadku nie ustalenia źródła pochodzenia antybiotyku, kiedy brak jest informacji od hodowcy jakie stosuje leki oraz skąd one pochodzą, uznaje się, że zastosowano je do celów technicznych. Może wówczas zapaść decyzja o zablokowaniu stada zwierząt wraz z zakazem ich sprzedaży i wprowadzania do obrotu. Jedną z konsekwencji takiej blokady jest skierowanie zwierząt do uboju a następnie utylizacja na koszt ich właściciela. W zależności od skali zdarzenia i jego konsekwencji, służby weterynaryjne mogą również dokonać zgłoszenia sprawy do odpowiednich organów ściągania.
Ograniczanie stosowania antybiotyków
Nadużywanie antybiotyków prowadzi do wzrostu liczby szczepów bakteryjnych odpornych na leczenie, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia ludzi i zwierząt. Stąd niezbędne jest ścisłe przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz edukacja hodowców i lekarzy weterynarii w zakresie racjonalnego stosowania leków.
W dodatku wprowadzanie zasad bioasekuracji oraz stosowanie innowacyjnych metod zapobiegania chorobom, takich jak np. szczepienia, pozwala na dalsze ograniczanie konieczność używania antybiotyków w produkcji zwierzęcej.
Czytaj także:Szkolenia dla rolników z ograniczenia stosowania antybiotyków