Wyższe ceny dla trudno dostępnych zbóż
Obecne ceny sprawiają, że rolnicy niechętnie pozbywają się swoich zbóż. Wolą je magazynować, czekając na lepsze stawki.
Sytuacja na rynku zbóż w Polsce
- Ostatnie dni nie przyniosły zmian na krajowym rynku zbożowym. Rynkowa podaż ziarna pozostaje mocno uszczuplona, stąd handel jest trudny. Ziarna w kraju jest bardzo dużo, ale w dalszym ciągu zalega ono w magazynach u rolników, którzy w większości przypadków nie są zainteresowani jego sprzedażą po cenach oferowanych przez kupujących - informują eksperci z Izby Zbożowo-Paszowej.
Jak można przeczytać w aktualnej analizie IZ-P, nieco więcej ofert sprzedaży ziarna może pojawić się w listopadzie, wraz ze zbliżającym się końcem roku.
- Na wyraźny wzrost ofert sprzedaży zbóż jednak trudno liczyć. Rozpoczęte wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, posiadana baza magazynowa oraz oczekiwania wyższych cen będą zniechęcać wielu producentów do sprzedaży ziarna jeszcze w tym roku - zaznaczają przedstawiciele Izby Zbożowo-Paszowej.
Wyższe ceny dla trudno dostępnych na rynku zbóż
Jak dodają, w ostatnim czasie widać wzrost zapotrzebowania na ziarno ze strony przetwórców, w tym wytwórni pasz w celu uzupełnienia zapasów przed końcem roku. Jednak w związku z tym, że obecnie trudno kupić większe partie towaru - rosną ceny na rynku krajowym.
- Na rynku szczególnie trudno kupić pszenżyto, ale i pozostałe zboża jak pszenicę czy jęczmień. Chcąc kupić większe partie towaru, trzeba zapłacić ceny znacznie przewyższające średnie rynkowe ceny zbóż. Rosnąca produkcja mięsa drobiowego w kraju w 2024 roku powoduje wzrost zapotrzebowania na pasze. W pierwszych 7 miesiącach br. (I-VII) produkcja mięsa drobiowego w Polsce wyniosła prawie 2 mln ton i była o 4,7% wyższa niż w tym samym okresie 2023 roku - analizują eksperci IZ-P.
Obecnie głównie handluje się kukurydzą, której zbiory jeszcze trwają. Żniwa te powinny zakończyć się jednak do 10 listopada.
- Na polach stoi jeszcze kukurydza z późnych odmian, a także ziarno, które z racji podmokłych pól trudno zebrać na ten moment. Niemniej jednak, w większości regionów kraju kukurydziane żniwa w kraju powinny zakończyć się do 10 listopada - zaznacza Izba Zbożowo-Paszowa.
Aktualne ceny zbóż w Polsce
Według danych Izby Zbożowo-Paszowej, w zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za zboża z dostawą w październiku/listopadzie br. kształtowały się następująco (DAP, wg stanu na 25 października br.):
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 920-970 PLN/t,
- pszenica paszowa – 850-920 PLN/t,
- jęczmień paszowy – 740-830 PLN/t,
- pszenżyto – 740-820 PLN/t,
- żyto konsumpcyjne – 620-700 PLN/t,
- żyto paszowe – 580-680 PLN/t,
- owies paszowy – 690-780 PLN/t,
- kukurydza – 780-840 PLN/t,
- kukurydza mokra (30% wilgotności) – 460-580 PLN/t,
- rzepak (bez dopłat) – 2150-2260 PLN/t
CZYTAJ TAKŻE: Dopłaty tylko dla rolników, którzy dbają o żyzność gleby?