Azot w kukurydzy. Kiedy podać i w jakiej formie?
Zapytaliśmy ekspertów, jak prawidłowo nawozić kukurydzę azotem. Julia Zalewska, product manager z Działu Nawozów Agrosimex, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na następującą rzecz: - Optymalne pH dla kukurydzy wynosi od 6-7,2. Wykazuje się ona słabą tolerancją na niski odczyn pH (poniżej 5), glin staje się wtedy toksyczny i zahamowuje rozwój systemu korzeniowego, mangan z kolei ogranicza rozwój całej rośliny. pH na poziomie niższym niż 5,5 ogranicza dostępność potasu, magnezu, wapnia i molibdenu, dlatego też, aby uzyskać optymalny plon należy układać plan nawożenia w oparciu o analizy gleby. Możemy wówczas określić potrzeby nawożenia azotem i pozostałymi makro i mikroskładnikami - zaznacza nasza rozmówczyni. Barbara Ambroży, Chief Agronomist z Yara Poland, z kolei przypomina o tym, że ustalając plan nawożenia i dawkę azotu, musimy pamiętać o kierunku produkcji kukurydzy, zasobności stanowiska, stosowanych nawozach organicznych i przedplonie. - W początkowych fazach wzrostu kukurydza odżywia się z ziarna siewnego, ale od fazy 3 liści w sprzyjających warunkach termicznych, zapotrzebowanie i pobieranie azotu z gleby wzrasta - wyjaśnia Ambroży. Andrzej Borychowski, starszy agronom z firmy Corteva Agriscience natomiast uczula na czynnik odmianowy: - Należy pamiętać, że na rynku są dostępne odmiany oszczędnie gospodarujące N, które zużywają mniej tego składnika do wyprodukowania tony ziarna. Do takich odmian zaliczają się P8904 i P9255, których zapotrzebowanie na N jest bliższe dolnym wartościom średnim.
Jaką funkcję pełni azot w kukurydzy?
Azot to kluczowy pierwiastek dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kukurydzy. - Pełni on fundamentalną funkcję w budowie białek, enzymów i chlorofilu, co przekłada się na intensywną fotosyntezę i wytwarzanie biomasy. Jego odpowiednia ilość wpływa na osiągnięcie wysokiego plonu ziarna i biomasy - mówi Małgorzata Hereda z Dział Doradztwa i Rozwoju firmy Osadkowski Sp. z o.o. Zaznacza jednocześnie, że średnie zapotrzebowanie kukurydzy na azot wynosi od 120 do 200 kg/ha, w zależności od potencjału plonowania, rodzaju gleby i przebiegu warunków pogodowych.
Kiedy podać nawóz azotowy?
Piotr Kotowski, Dyrektor Marketingu Technicznego Timac Agro Polska sp. z o.o. zaznacza, że kwestia, kiedy podać nawóz azotowy, zależy od: rodzaju gleby, przebiegu pogody oraz formy azotu, jaką dysponujemy. - Nie ma jednej dobrej recepty. Niewątpliwie ok. 70 % dawki całkowitej należy podać przedsiewnie. Pozostałą część należy podać do fazy 4-6 liści. Wzmożone zapotrzebowanie na ten składnik zaczyna się w fazie 8 liści i trwa aż do wiechowania, rośliny w typie StayGreen będą pobierały azot jeszcze dłużej. Dobrze jest więc wziąć to pod uwagę wybierając formy, które zastosujemy. Kukurydza nie potrzebuje dużej ilości szybko dostępnego azotu, dlatego wskazane są formy amonowa i amidowa - uważa Kotowski.
Czytaj także: Siejesz kukurydzę? To powinieneś wiedzieć
- Obserwując dynamikę pobierania azotu przez kukurydzę, można zauważyć, że w fazie 6-8 liści jej potrzeby intensywnie wzrastają, osiągając szczyt w okresie kwitnienia - mówi z kolei Monika Figlewska, Technical Manager w Chemirol Biologiczny. Dlatego też, jak podkreśla ekspertka, optymalne nawożenie powinno zapewniać wysoką dostępność azotu we wspomnianych fazach, aż do końca wegetacji Podstawowym warunkiem skuteczności nawożenia z kolei jest przemieszczenie składników pokarmowych do strefy korzeniowej. Do tego niezbędne są opady. Nawet wilgotna gleba, zdaniem ekspertki, nie gwarantuje efektywności zastosowanych nawozów, gdyż tylko je rozpuszcza - bez przemieszczenia. - Dla przykładu, straty azotu w przypadku pogłównej aplikacji mocznika w okresie suszy, mogą sięgać nawet 50%. Niestety, obserwacja pogody i monitorowanie opadów w ostatnich latach wskazują na częste wiosenne susze oraz spadki temperatur. Te niekorzystne warunki najpierw utrudniają wschody roślin, a następnie ograniczają pobieranie składników pokarmowych, co skutkuje obniżeniem potencjału plonotwórczego. W tym kontekście, korzystną alternatywą dla pogłównej dawki azotu jest mikrobiologiczny preparat BlueN - mówi Figlewska.