Zboża jare. Zasiej sprawdzone odmiany!
Które odmiany zbóż jarych dały w ubiegłym sezonie (bardzo suchym zresztą) najwyższy plon? Na jakie warto postawić w tym roku? Czym w ogóle sugerować się przy doborze materiału siewnego?
Żeby znaleźć odpowiedzi na te pytania, znów zachęcamy do zapoznania się z opiniami ekspertów z firm nasiennych i niezależnymi wynikami badaniami w tym zakresie, które prowadzi Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (informacje poniżej).
Czytaj także: Dopłaty do materiału siewnego wpłyną do marca
Listy topowych odmian zbóż jarych. Jak powstają? Gdzie ich szukać?
- Warto przede wszystkim zaglądać do List Odmian Zalecanych (tworzonych w ramach PDO). Czyli takich, które sprawdzają się najbardziej na danych obszarze. Dla każdego województwa przygotowywane są bowiem osobne listy. Znajdziemy je zarówno na stronie internetowej COBORU, jak i w naszych stacjach doświadczalnych - wyjaśnia Jacek Tracz, pracownik Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Tarnowie, a zarazem rolnik.
- LOZ publikowane są każdego roku, w tym pojawią się niebawem, można jednak śmiało przeglądać te z ubiegłych sezonów, gdyż wiele odmian pomimo ubiegu lat nadal cechuje stabilność plonowania. Nie jest przecież tak, że co sezon wymieniamy odmiany. Oceniając odmiany, bazujemy na stałych wartościach, by wiedzieć, jak dają one sobie radę w różnych warunkach - sezon sezonowi nie jest przecież równy, jeden jest suchy, inny znów deszczowy. Na LOZ pojawiają się oczywiście także nowe odmiany wyróżniające się na tle innych - tłumaczy specjalista ZDOO.
Czytaj także: 24 nowe odmiany zbóż jarych
Jacek Tracz zaznacza, że ośrodek, w którym pracuje, nie jest wprawdzie w stanie wziąć pod lupę wszystkich odmian ze Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA). - Jednak te, które - mówiąc najprościej - trafią w nasze ręce, są badane bardzo dokładnie, bardzo szczegółowo, gdyż COBORU posiada wiele stacji doświadczalnych rozsianych po całej Polsce - podkreśla nasz rozmówca. W ramach badań PDO sprawdza się, jak zachowują się odmiany w naszych, konkretnych warunkach.
- I my, jako COBORU, ten program bardzo propagujemy, choć - jak każdy system zresztą - ma zapewne jakieś wady. Wskazywane przez niego odmiany, te z LOZ, na pewno jednak są odmianami dobrymi, które odznaczają się wysokim i stabilnym plonowaniem - zaznacza pracownik ZDOO.
Materiał siewny zbóż jarych. Czy warto testować nowe odmiany? Dlaczego opłaca się kupno kwalifikatu?
Jacek Tracz, jako rolnik, zachęca również do testowania odmian na swoich polach. - LOZ to pierwsza rzecz, na której powinniśmy bazować, jednak pod uwagę należy brać też warunki, jakie mamy na swojej ziemi - podkreśla pracownik ZDOO. Nikt przecież nie zna naszego pola tak dobrze, jak my sami. Ważne jest także to, aby siać odmiany ze sprawdzonego źródła. Zły materiał siewny oznacza bowiem zazwyczaj gorsze plony. Korzystajmy więc z kwalifikowanych nasion, które są przebadane, skontrolowane - posiadają odpowiednią siłę, energię kiełkowania, a także czystość.
Należy również wiedzieć o tym, że stawiając na kwalifikant, korzystamy z pełnego potencjału postępu biologicznego oferowanego przez odmianę. Nowe odmiany bowiem, żeby zostały zarejestrowane, muszą się wykazać wyższym plonowaniem - od odmian wzorcowych - oraz wyższą odpornością m.in. na choroby. - To wszystko na pewno ma istotny wpływ na dobry start naszej plantacji - zapewnia pracownik ZDOO. Na uwadze warto mieć także następującą rzecz - uprawa przez kilka lat odmiany z własnego rozmnożenia powoduje bardzo szybką degenerację jej cech.
Kwalifikowany materiał siewny przeważnie zaprawiany jest dobrej jakości zaprawą. To też duży plus. Dzięki temu, w trakcie dalszego prowadzenia uprawy, nie musimy stosować zbyt wielu zabiegów ochronnych. Ważne jest też to, że możemy skorzystać z dopłat do tego rodzaju materiału siewnego.
Wstępne wyniki plonowania wybranych zbóż jarych w 2018 r., badanych w ramach PDO
Owies zwyczajny
Plon wzorca dla owsa wynosił 62,0 dt z ha. Wzorzec stanowiły następujące odmiany: Kozak, Bingo, Agent
- Harnaś - 102% wzorca.
- Lion - 101% wzorca.
- Monsun - 101% wzorca.
- Kozak - 101% wzorca.
Pszenica zwyczajna
Plon wzorca dla poziomu a1 wynosi 65,9 dt z ha, z kolei dla a2 - 73,2 dt z ha. Wzorcem były następujące odmiany: Tybalt, Jarlanka, Harenda.
Lista najwyżej plonujących odmian - poziom a1
- Atrakcja - 102% wzorca.
- Mandaryna - 102% wzorca.
- Goplana - 101% wzorca.
- MHR Jutrzenka - 101% wzorca.
- Varius - 101% wzorca.
Lista najwyżej plonujących odmian - poziom a2
- Atrakcja - 102% wzorca.
- Goplana - 101% wzorca.
- Varius - 101% wzorca.
- Nimfa - 102% wzorca.
- Rusałka - 101% wzorca.
Pszenżyto
Plon wzorca dla poziomu a1 wynosi 58,4 dt z ha, z kolei dla a2 - 62,3 dt z ha. Wzorcem były następujące odmiany: Mamut, Sopot, Mazur.
Lista najwyżej plonujących odmian - poziom a1
- Hugo - 105% wzorca.
- Dublet - 103% wzorca.
- Mamut - 101% wzorca.
Lista najwyżej plonujących odmian - poziom a2
- Hugo - 103% wzorca.
- Dublet - 102% wzorca.
Źródło: COBORU