Kiedy najkrótszy dzień 2024 roku? Zbliża się przesilenie zimowe
Meteorologiczna zima trwa już od 1 grudnia. Kalendarzowa zacznie się w niedzielę 22 grudnia. Z kolei zima astronomiczna wiąże się z dniem przesilenia zimowego i nie ma stałej daty. Kiedy wypada w tym roku?
Przesilenie zimowe. Na czym polega?
O przesileniu zimowym mówimy wtedy, gdy nasza półkula znajduje się najdalej od Słońca. Z naszej perspektywy Słońce jest wtedy widoczne na niebie najniżej w całym roku. Znajduje się w tym czasie w punkcie najdalej wysuniętym na południe, a więc nad zwrotnikiem Koziorożca. Podczas gdy na półkuli północnej ma miejsce przesilenie zimowe, na półkuli południowej zaczyna się lato.
Moment przesilenia zimowego może przypadać 21 lub 22 grudnia. Co roku różnica wynosi zwykle kilka godzin. Ma to związek z długością roku słonecznego, czyli okresu, po którym Słońce ponownie pojawi się w tym samym miejscu na niebie widzianym z Ziemi. Trwa średnio około 365 dni, 5 godzin i 49 minut. Czas ten różni się nieco od długości roku kalendarzowego.
Czytaj też: Ile naprawdę zarabiają gospodarstwa rolne w Polsce? Chcą zmian w wyliczeniach
Kiedy najkrótszy dzień 2024 roku?
Przesilenie zimowe, czyli początek astronomicznej zimy w 2024 roku nastąpi dokładnie 21 grudnia o godzinie 10.19. Będzie to najkrótszy dzień w roku. Tego dnia słońce wstanie najpóźniej i najwcześniej zapadnie zmrok. Noc będzie wtedy trwała najdłużej. Dobra wiadomość jest taka, że od momentu przesilenia zimowego dni będą stopniowo stawały się coraz dłuższe. Warto dodać, że kiedy u nas dzień jest najkrótszy, na drugiej półkuli w tym samym czasie trwa on najdłużej.
Czytaj też: Rosja omija sankcje dzięki nawozom. To kolejne zagrożenie dla Europy?
Ile potrwa najkrótszy dzień i najdłuższa noc w 2024 roku?
Długość najkrótszego dnia w roku jest zależna od położenia geograficznego. W różnych regionach Polski będzie on trwał od około 7 godzin i 10 minut do 8 godzin i 15 minut. Najkrócej dzień potrwa w miejscach najbardziej wysunietych na północ. Tam też najszbciej zapadnie zmrok. Noc potrwa ponad 16 godzin.
W Gdańsku wschód słońca nastąpi o godz. 8.05, z zachód o 15.25. Dla porównania w Rzeszowie będą to godziny 7.28 i 15.32. W Warszawie słońce wzejdzie o 7.43, a zajdzie o 15.25, we Wrocławiu będą to odpowiednio godz. 7.53 i 15.47, w Poznaniu - 8.00 i 15.41, a w Krakowie - 7.37 i 15.40.
Czytaj też: Coraz wyższe ceny wołowiny na świecie. Jak jest w Polsce?
Kiedy początek astronomicznej wiosny?
Od momentu przesilenia zimowego dni będą się robić coraz dłuższe, a noce coraz krótsze. Tę samą długość osiągną w czasie równonocy wiosennej. Przypada ona między 19 a 21 marca. W 2025 roku astronomiczna wiosna rozpocznie się dokładnie 20 marca. Od tego momentu Słońce zaczynie dłużej oświetlać naszą półkulę. Dni staną się dłuższe niż noce i będą się wydłużać aż do przesilenia letniego. Na półkuli północnej początek lata występuje między 20 a 21 czerwca. W 2025 roku przypadnie 21 czerwca. Będzie to najdłuszy dzień w roku. Oś obrotu Ziemi jest wtedy maksymalnie wychylona w kierunku Słońca, które znajduje się w zenicie na szerokości zwrotnika Raka.
Czytaj także: Trzy triki, by żywa choinka była piękna jak najdłużej. Igły nie będą lecieć