Zbiory owoców będą mniejsze. Warzywa też ucierpiały
Przebieg ostatniej zimy, tak jak w kilku ubiegłych latach, sprzyjał zachowaniu dobrej kondycji roślin sadowniczych. Warunki pogodowe na początku roku wpłynęły na pobudzenie drzew i krzewów, co skutkowało przyspieszeniem wegetacji od 2 do ponad 3 tygodni w stosunku do
średniej wieloletniej. W konsekwencji rośliny sadownicze wyjątkowo wcześnie rozpoczęły kwitnienie.
Mróz uszkodził pąki kwiatowe i zawiązki owoców, a grad - drzewa i krzewy
Korzystne warunki termiczne uległy istotnemu pogorszeniu w drugiej dekadzie kwietnia. Napływające w tym czasie zimne masy powietrza spowodowały znaczne uszkodzenia mrozowe pąków kwiatowych oraz zawiązanych już owoców, zwłaszcza w rejonach kraju o dużej koncentracji upraw sadowniczych. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynie na ograniczenie poziomu tegorocznych zbiorów owoców były burze z intensywnymi opadami gradu, które nawiedziły Polskę w drugiej połowie maja. W wyniku gwałtownych anomalii pogodowych w wielu rejonach kraju odnotowano uszkodzenia zarówno drzew, jak i krzewów owocowych.
Truskawkom pomagało stosowanie okryw, ale to sprzyjało też rozwojowi chorób grzybowych
Truskawki okres zimy przetrwały w dobrej kondycji, a aktywność fizjologiczną rozpoczęły przeważnie wcześniej niż w ubiegłych latach. Obfite opady deszczu na początku roku i w związku z tym powstałe zastoiska wodne doprowadziły do lokalnie występujących strat w nasadzeniach. W wyniku kwietniowych przymrozków porażone zostały wcześniejsze odmiany oraz wykształcone już pąki królewskie. Zjawisko dotyczyło przede wszystkim upraw nieokrywanych. Stosowanie okryw pomogło także ochronić plantacje przed opadami gradu w drugiej połowie maja, jednocześnie niestety sprzyjało rozwojowi chorób grzybowych.
Niesprzyjająca pogoda dla warzyw gruntowych na przeważającym obszarze kraju
Dotychczasowy przebieg warunków pogodowych na przeważającym obszarze kraju nie był sprzyjający dla upraw warzyw gruntowych. Z powodu nadmiernej wilgotności gleby w pierwszym kwartale 2024 r., zwłaszcza w północno-wschodniej i południowo-wschodniej części Polski, doszło do opóźnień w pracach polowych. Bardziej korzystne warunki występowały w środkowej i zachodniej części kraju. Siewy warzyw gruntowych w tych rejonach były bardziej zaawansowane w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dzięki dostatecznemu uwilgotnieniu wierzchniej warstwy gruntu obserwowano wyrównane wschody warzyw posianych pod koniec marca i na początku kwietnia. Notowany w drugiej połowie kwietnia w wielu rejonach Polski niedobór opadów deszczu wpłynął na spowolnienie wzrostu i rozwoju roślin. Istotnym zagrożeniem dla upraw warzyw gruntowych w 2024 r. były przymrozki występujące pod koniec kwietnia i na początku maja. Stanowiły one duże niebezpieczeństwo powstania strat mrozowych w przypadku niestosowania okryw roślin. Pogłębiający się deficyt opadów deszczu w kolejnych tygodniach maja przyczynił się do osłabienia kondycji warzyw, zwłaszcza na plantacjach bez wydajnych systemów irygacyjnych. Z powodu lokalnie występujących opadów gradu, pod koniec maja, w niektórych rejonach kraju zanotowano straty.
Zaopatrzenie w materiał siewny i nawozy dobre, problemem wycofywanie środków ochrony roślin
Poziom zaopatrzenia w materiał siewny oraz w nawozy w pierwszej połowie 2024 r. odpowiadał potrzebom producentów. Kwestią problematyczną pozostaje stopniowe wycofywanie z rynku niektórych sprawdzonych i skutecznych środków ochrony roślin, co utrudnia efektywne zwalczanie patogenów i szkodników w uprawach ogrodniczych.