Zakaz podtrzymany!
Europejski Trybunał Sprawiedliwości podtrzymał w czwartek zakaz stosowania trzech neonikotynoidów.
Owadobójcze substancje czynne klotianidyna, imidachlopryd i tiametoksam nie mogły być stosowane do zaprawiania nasion z rzepaku, kukurydzy, jak również do obróbki powierzchni ziarna od 2013 roku.
Firmy zajmujące się produkcją wymienionych pestycydów: Bayer, BASF i Syngenta odwołały się od zakazu wydanego w 2013 roku i zarzuciły Komisji Europejskiej wadliwy proces i niedokładne, niekompletne badania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
"Ocena EFSA jest poprawna"
Komisja Europejska zgadza się, że środki nie są zgodne z kryteriami kwalifikowalności z powodu zwiększonych wymagań dotyczących ochrony pszczół. Komisja Europejska oparła się na ocenie ryzyka EFSA.
Wiele badań jednoznacznie wskazuje na związek między masowym wymieraniem pszczół a używaniem środków owadobójczych z grupy neonikotynoidów. W zeszłym roku potwierdził to zespół europejskich naukowców, który przeprowadził eksperymenty na 33 polach uprawnych w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech.
W 2016 roku organizacja Greenpeace weszła w posiadanie dokumentów, które należały do koncernów Bayer i Syngenta. Wynika z nich, że firmy produkujące insektycydy doskonale wiedziały o ich negatywnym wpływie na pszczoły i postanowiły zataić te informacje.
Syngenta odniosła się do decyzji Komisji Europejskiej. Firma podtrzymała swoją krytyczną opinię w tej sprawie. Również Bayer, negatywnie odbiera wyrok. Grupa chce dokładnie temat przeanalizować, zbadać konsekwencje i możliwe wynikające z niej opcje prawne.
ZOBACZ TAKŻE: Środki ochrony roślin - producenci rzepaku kontra pszczelarze