Zagrożenie suszą na terenie 15 województw
Susza rolnicza objęła 15 województw w Polsce. Największe niedobory wody notowano na północnej części Wyżyny Lubelskiej oraz Polesiu.
Gdzie są największe niedobory wody?
- Największe niedobory wody notowano w północnej części Wyżyny Lubelskiej, na Polesiu, w zachodniej części Niziny Wielkopolskiej, północnej części Niziny Podlaskiej oraz na zachodniej części Niziny Mazowieckiej od -170 do -189 mm. Duży deficyt wody wystąpił również na Nizinie Podlaskiej, Mazowieckiej, Pojezierzu Mazurskim, na Kaszubach, Żuławach, Nizinie Śląskiej oraz na Wyżynie Lubelskiej od -150 do -169 mm. Na dużym obszarze Polski niedobór wody wynosił od -120 do -149 mm. W północno-zachodniej części oraz w południowych obszarach kraju niedobory wody były najmniejsze od -50 do -119 mm - podaje WIR.
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w trzecim okresie raportowania IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej Polsce, powodującej straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20%w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych.
Jakie uprawy dotknęła susza w omawianym okresie?
WIR podaje, że w omawianym okresie susza występowała w sześciu uprawach:
- Zbożach jarych - suszę w tych uprawach notowano w 1461 gminach (58,98% gmin Polski), co stanowi 15,56% gruntów ornych kraju. W województwie wielkopolskim w zbożach jarych susza wystąpiła w 146 gminach na 226.
- Zbożach ozimych - w tych uprawach notowano ją w 1256 gminach (50,71% gmin Polski) co stanowi na obszar 9,50% gruntów ornych kraju, w Wielkopolsce w prawie połowie gmin tj. w 103 gminach.
- Truskawkach - w tym przypadku zanotowano ją w 1036 gminach (41,82% gmin Polski), co przekłada się na obszar 6,78% gruntów ornych kraju. Wielkopolsce w 67 gminach.
- Plantacjach krzewów owocowych - suszę notowano również w uprawach krzewów owocowych. Notowano ją w 869 gminach (35,08% gmin Polski), co odpowiada obszarowi 4,74% gruntów ornych kraju. W województwie wielkopolskim susza w tych plantacjach wystąpiła w 44 gminach.
- Rzepaku i rzepiku - suszę zaobserwowano również w uprawach rzepaku i rzepiku. Notowano ją w 58 gminach (2,34% gmin Polski), a w Wielkopolsce w według Systemu Monitoringu Suszy, susza rolnicza wystąpiła tylko w jednej gminie
- Plantacjach drzew owocowych - w tym przypadku Suszę za notowano w 13 gminach (0,52% gmin Polski), natomiast w Wielkopolsce w trzecim okresie raportowania wg IUNG w uprawach drzew owocowy suszy nie stwierdzono.
Rolnicy zastanawiają się kiedy ruszy aplikacja suszowa
- Rolnicy już się zastanawiają, kiedy ruszy tzw. aplikacja suszowa, i czy zostaną uwzględnione postulaty rolników związane z działaniem oraz z ciągle błędnymi wyliczeniami strat przez aplikację w stosunku do stanu rzeczywistego. Aplikacją powinna być poprawiona w taki sposób, by jej wyliczenia odzwierciedlały stan faktyczny upraw i rzeczywiste straty plonów spowodowanych przez suszę - informuje WIR.
WIR złożył także po raz kolejny szereg uwag do aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” (pismo wysłane do Krajowej Rady Izb Rolniczych), m.in. dotyczą one:
- Rozbieżności wyliczeń - należy dopracować System Monitoringu Suszy Rolniczej. WIR informuje, że bardzo często rolnicy po zajrzeniu do protokołów czy kalkulacji wygenerowanych dla ich gospodarstw przecierają oczy ze zdumienia, że protokoły czy kalkulacje nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Pojawia się mnóstwo przypadków w których system przekazuje, że na danym terenie susza rolnicza nie występuje, a w rzeczywistości na konkretnym polu susza występuje i to w znaczącym stopniu - wyjaśnia WIR.
- Wadliwego działania aplikacji - problemy z logowaniem, zawieszanie się aplikacji, wyrzucanie już zalogowanych, nie zaciąganie danych z wniosku o płatności obszarowe.
- Braku możliwości złożenia zmian do wniosku oraz odwołania - rolnik gdy się pomyli nie ma możliwości poprawy, a to rzutuje na ewentualną pomoc, czy wyliczenia aplikacji.
- Wypłaty pomocy - jak podaje WIR, według środowiska rolniczego termin powinien być krótki, aby można było szybko zniwelować szkody wyrządzone przez suszę.