Zadrzewienia śródpolne na gruntach ornych - korzyść, którą warto rozważyć
W sumie na „interwencje zadrzewieniowe” przewidziano w Planie Strategicznym ok. 9 mln. euro. Szacuje się, że nowymi zadrzewieniami zostanie objęte ok. 2 tys. ha. Może warto rozważyć tę inwestycję?
Ważna norma przy płatnościach bezpośrednich
W ramach płatności bezpośrednich będzie obowiązywała norma, która zobowiązuje rolnika do utrzymania elementów krajobrazu jak i przeznaczenia min. 4% gruntów ornych w gospodarstwie na obszary i obiekty nieprodukcyjne – obszary te będą zaliczane do kwalifikującego się hektara a przez to uprawnione do podstawowego wsparcia dochodu. Do kwalifikującego się hektara będzie również wliczany obszar z drzewami w liczbie do 100 na hektar.
Jakie wsparcie można otrzymać?
Pomoc na tworzenie zadrzewień śródpolnych ma formę ryczałtu wypłacanego jednorazowo za jego założenie. Stawki te zróżnicowane są w zależności od ukształtowania terenu oraz rodzaju materiału użytego do zabezpieczenia drzewek przed zniszczeniem i wynoszą:
- od ok. 10.000 zł/ ha dla zadrzewień sródpolnych zakładanych w warunkach korzystnych;
- do ok. 18.000 zł/ha dla zadrzewień sródpolnych zakładanych na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12 st.
Przewidziano również pięcioletnią „premię” za utrzymanie i pielęgnację zadrzewień w wys. ok. 2,5 tys. zł/ha/rok.
Kto może otrzymać wsparcie?
Wsparcie to może otrzymać:
- rolnik będący właścicielem gruntu,
- oraz jednostki samorządu terytorialnego - będące właścicielami gruntów rolnych.
Zadrzewienia śródpolne to nie tylko element krajobrazu
Zadrzewienia śródpolne to nie tylko ważny element krajobrazu. Obszary te są istotne dla zachowania bioróżnorodności obszarów rolnych, stanowią miejsce bytowania różnych organizmów oraz bazę pokarmową m.in. dla ptaków i owadów zapylających. Zdecydowanie zadrzewienia śródpolne utrzymują równowagę ekologiczną w systemach rolniczych.
- Drzewa są sojusznikami rolnika; dobre rolnictwo nie może obejść się bez drzew. Szczególne znaczenie mają one w przestrzeni bezleśnej, słabo zadrzewionych o nieprawidłowo rozmieszczonych lasach, a także w rejonach o glebach lekkich, o niedostatecznej ilości opadów atmosferycznych oraz ograniczonych zasobach wody gruntowej i glebowej - czytamy na stronie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Zadrzewienia a ochrona upraw
Zadrzewienia śródpolne wpływają również na ochronę upraw - zwiększają retencję krajobrazową, poprawiają jakość wód, ograniczają skutki suszy oraz zapobiegają erozji glebowej. Przyczyniają się do ograniczenia prędkości wiatru, zmniejszenia parowania wody z gleby, a w okresie zimowym umożliwiają korzystniejszy rozkład pokrywy śnieżnej na polach, w konsekwencji powodując lokalne łagodzenie warunków pogodowych.
Jakie były dotychczasowe zasady przyznawania wsparcia?
Pomoc na zakładanie zadrzewień śródpolnych odbywała się dotychczas się na następujących zasadach:
- wsparcie było przyznawane rolnikom oraz jednostkom samorządu terytorialnego na zakładanie zadrzewień o powierzchni 0,1–0,5 ha i szerokości nie większej niż 20 m,
- zadrzewienia takie były możliwe do wprowadzenia na gruntach ornych,
- w składzie gatunkowym nasadzeń musiały być preferowane gatunki liściaste (co najmniej 90 proc. udziału),
- dodatkowo było przyznawane wsparcie na ochronę drzew i krzewów przed zniszczeniami od zwierzyny,
- zadrzewienia były uprawnione do płatności bezpośrednich.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Ponad 3 tys. zł na hektar. Kliknij tutaj i sprawdź, czy zakwalifikujesz się do tej pomocy