Zabezpiecz borówkę amerykańską przed zimą. Cztery najlepsze sposoby
System korzeniowy borówki amerykańskiej jest dosyć płytko umieszczony. Charakteryzuje się również brakiem korzeni włośnikowych, co utrudnia roślinie pobieranie z gleby wody i substancji odżywczych. W efekcie korzenie borówki są dosyć mocno narażone na wysychanie i przemarzanie. Dlatego przy jej uprawie zaleca się ściółkowanie. O ściółkę trzeba zadbać szczególnie przed zimą. Jeżeli ktoś jej jeszcze nie stosuje, warto wykonać ten zabieg jeszcze przed pierwszymi mrozami. Koniec okresu wegetacyjnego to również dobry moment na uzupełnienie i ewentualne pogrubienie istniejącej już warstwy ściółki.
Czym ściółkować borówkę amerykańską? Ściółkowanie naturalne i syntetyczne
Przy ściółkowaniu borówki trzeba kierować się tą samą regułą, co przy nawożeniu. Krzew ten nie toleruje wysokiego pH. Materiał wybrany na ściółkę powinien mieć kwaśny odczyn. Należy unikać materiałów o odczynie zasadowym (o wysokim pH), np. obornika czy pomiotu ptasiego. Dobrym wyborem będą za to przefermentowane (przekompostowane) trociny z drzew iglastych zmieszane z drobną korą pochodzenia iglastego. Taki materiał mają w swojej ofercie niektóre tartaki. Trociny można bezpośrednio wysypać na ziemi (warstwa o grubości ok. 5 cm) i przykryć je warstwą rozdrobnionej kory sosnowej (ok. 7 cm). Do ściółkowania można też wykorzystać zrębki i wióry drzew iglastych.
Czytaj również: Zaszczep borówkę amerykańską przed zimą, za rok zbierzesz obfite plony
Do ściółkowania borówki wysokiej nie powinno się stosować trocin świeżych, ponieważ funkcjonujące w nich mikroorganizmy w celu zainicjowania rozkładu będą pobierać substancje odżywcze z gleby. Tej zasady warto przestrzegać szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu krzewów. W przypadku starszych roślin można ewentualnie przed zimą rozsypać świeże trociny. Wiosną trzeba jednak pamiętać o nawożeniu roślin azotem, który przyspieszy rozkład trocin.
Borówkę amerykańską można też ściółkować używając włókniny. Stosując ją trzeba jednak pamiętać, że przed rozłożeniem włókniny należy zadbać o dokładne wyrównanie powierzchni wokół krzewu (dzięki temu woda opadowa nie będzie spływała poza brzegi materiału). Brzegi włókniny powinny być też dobrze przytwierdzone do podłoża.
Kopczykowanie borówki amerykańskiej
W przypadku niewielkich upraw borówki amerykańskiej (np. w przydomowym ogródku czy na działce ROD) często powtarzającym się zaleceniem jest kopczykowanie, czyli usypanie wokół pnia u podstawy rośliny niewielkiego kopca z trocin, rozdrobionej kory, kompostu czy torfu. Również w tym przypadku obowiązuje zasada, że zastosowane materiały powinny mieć kwaśny odczyn. Kopczykowania borówki nie powinno się przeprowadzać zbyt wcześnie, najlepiej dopiero wtedy, gdy temperatura powietrza zaczyna spadać poniżej zera.
Czytaj także: Jak przezimować hortensję? Nie zapomnij o tym w listopadzie
Zabezpieczania borówki wysokiej stroiszem
Inną polecaną metodą na zabezpieczenie borówki wysokiej przed zimą jest obłożenie krzewu stroiszem z gałązek drzew iglastych. Zazwyczaj wykłada się go jako dodatkowe zabezpieczenie na przygotowanym wcześniej kopczyku z kory, trocin, torfu itd. Gałęzie chronią roślinę przed niskimi temperaturami, szczególnie przed mroźnym wiatrem.
Okrywanie krzewów borówki agrowłókniną
Okrywanie całych krzewów borówki amerykańskiej na zimę zalecane jest zwłaszcza w przypadku odmian wrażliwych na niskie temperatury. Materiał ten zabezpieczy je przed mrozem i wiatrem, przepuszczając jednocześnie wodę i słońce. Krzew owijamy dwa-trzy razy tkaniną i obwiązujemy sznurkiem zwłaszcza na dole krzewu, tworząc swego rodzaju luźny kaptur/worek. W sklepach ogrodniczych można też kupić gotowe zimowe kaptury z agrowłókniny.