Za drogi prąd dla chłodni - możliwe wstrzymanie odbioru produktów rolnych
Ceny energii elektrycznej wzrastają drastycznie w ostatnim czasie, dotykają bezpośrednio rolników oraz ich partnerów, odbiorców produktów rolnych. Kolejna branża, tym razem branża przedsiębiorców spożywczych, ostrzega rolników przed zbliżającymi się problemami.
Odbiór produktów rolnych zagrożony
Unia Polskiego Przemysłu Chłodniczego właśnie wystosowała petycję do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, w sprawie włączenia przedsiębiorstw przemysłu spożywczego do projektu zmiany ustawy Prawo energetyczne. Pilna interwencja jest niezbędna, by utrzymać płynność finansową tych przedsiębiorstw.
Ceny energii wzrastają drastycznie
Koszty energii elektrycznej, stanowiące przecież tylko element wszystkich kosztów przedsiębiorców, wzrastają drastycznie w ostatnim czasie i ma to bezpośredni wpływ na procesy produkcyjne wielu zakładów przemysłu spożywczego. Energia elektryczna zużywana jest przy chłodzeniu czy też zamrażaniu żywności, a jej ilość porównywalna jest do ilości zużywanej energii przez zakłady branż powszechnie uznawanych za energochłonne m.in. hutnictwo.
W naszej działalności wykorzystujemy chłodnie rolnicze, w których magazynujemy zbierane z pola produkty. W ciągu dwóch miesięcy cena energii zmieniła się czterokrotnie, z 0,90 zł za 1 kW do 3,90 zł - mówi nam współwłaściciel Spółki Seapol, Patryk Trzcieliński i dodaje - koszt energii podnoszony jest o ponad 300% bez żadnej informacji, że takie podwyżki bedą. Nie możemy zaplanować nawet wzrostu kosztów prowadzenia działalności, nie wiemy, co będzie za miesiąc, a tym bardziej za rok.
Blisko 1300 przedsiębiorców sektora spożywczego
Wysoki wzrost cen energii skutkować może utratą płynności finansowej zakładów przemysłu spożywczego i ich bankructwem – piszą w swojej petycji zrzeszeni w Unii przedsiębiorcy. Twierdzą, że drastyczne podwyżki energii elektrycznej będą miały negatywny wpływ dla rolników i sadowników, dostawców produktów rolnych do zakładów przetwórczych. W skali kraju mamy 1274 przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego zatrudniające co najmniej 49 pracowników, które niejednokrotnie współpracują bezpośrednio z rolnikami.
Bankructwo i brak odbioru produktów od rolników
Liczymy, że absurdalnie wysoki wzrost cen energii wynikający między innymi ze znacznych marż i zysków dostawców energii zostanie w końcu zauważony przez rząd, który podejmie stosowne kroki, aby ceny energii przystopować – informuje nasz portal Prezes Zarządu Unii Polskiego Przemysłu Chłodniczego, Janina Jędrzejewska – proszę zauważyć, że zakłady przemysłu spożywczego bez rolników i sadowników nie istnieją, stąd osobiście nie widzę możliwości zerwania współpracy z nimi. Zaznaczyć jednak muszę, że wysokie ceny energii będą miały wpływ na ceny produktów wytwarzanych przez zakłady przetwórcze zarówno na rynek krajowy jak i w eksporcie. W najgorszym scenariuszu, jeśli konsument krajowy i importerzy nie zaakceptowaliby nowych, wyższych cen produktów spożywczych, zakłady przetwórcze mogą być doprowadzone do bankructwa, co skutkowałoby brakiem odbioru surowców od rolników i sadowników.
Zagrożone bezpieczeństwo żywnościowe
Przedsiębiorcy zauważają również, że istnieje możliwość wzrostu cen ich produktów w obrocie handlowym w kraju oraz w eksporcie, co w sytuacji i tak dużej konkurencji na rynkach zagranicznych, doprowadzić może do zahamowania eksportu i spadku przychodów z tego tytułu. W konsekwencji może to doprowadzić do wstrzymania działalności sektora spożywczego a to będzie zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego.
Petycja wielu Stowarzyszeń, Związków i Unii
Petycję podpisała Prezes Unii Polskiego Przemysłu Chłodniczego, Janina Jędrzejewska, koordynator działań zmierzających dookonania zmian w ustawie Prawo energetyczne. Pod petycją podpisali się również:
-
Andrzej Gajowniczek, Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszena Przetwórców Owoców i Warzyw;
-
dr Wojciech Nowacki , Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polski Ziemniak;
-
Andrzej Danielak, Prezes Zarządu Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu;
-
Wiesław Różański, Prezes Zarządu Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego;
-
Jacek Górecki, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Producentów Pieczywa;
-
oraz Marek Przeździak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych.