Z problemami dotyczącymi rejestracji siedzib stad do Agencji
W odpowiedzi na pismo KRIR dotyczące rejestrowania dodatkowych siedzib stada, gdy zabudowania gospodarskie i pastwiska są na różnych działkach oddzielonych tylko drogą lub rowem, Ministerstwo Rolnictwa przekazało wyjaśnienia, że gólne zasady rejestracji siedzib stad i zgłaszania zdarzeń dotyczących zwierząt, w tym ich przemieszczania, do bazy danych ARiMR, reguluje ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Aktualne zasady dotyczące rejestracji siedzib stad
System identyfikacji i rejestracji zwierząt ma pomagać w zapobieganiu i zwalczaniu chorób oraz umożliwiać śledzenie zwierząt na terenie kraju i między krajami.
MRiRW wyjaśnia, że - „Zakład” oznacza pomieszczenia, strukturę lub - w przypadku chowu lub hodowli na wolnym powietrzu - środowisko lub miejsce, w którym - tymczasowo lub stale - utrzymywane są zwierzęta lub przetrzymywany jest materiał biologiczny, z wyjątkiem:
a) gospodarstw domowych, w których utrzymuje się zwierzęta domowe;
b) zakładów leczniczych dla zwierząt.
"Siedziba stada" to zakład, w którym trzyma się bydło, wielbłądy, jelenie, owce, kozy, świnie i konie, ale nie rzeźnie.
Właściciele zwierząt muszą rejestrować siedziby stad, w których przebywają - tymczasowo lub stale oznakowane zwierzęta gospodarskie, a każde przemieszczenie zwierzęcia do i z siedziby stada musi być zgłoszone do bazy danych ARiMR w określonym czasie.
Szczegółowe zasady rejestracji siedzib stad, gdy zabudowania i pastwiska są na różnych działkach, ustala ARiMR w porozumieniu z Głównym Lekarzem Weterynarii.
Ministerstwo o zmianie zasad w rejestracji siedzib stad zgłosiło się do ARiMR
Z powodu zgłaszanych problemów z rejestracją siedzib stad, Ministerstwo zgłosiło się z prośbą do ARiMR o rozważenie zmiany tych zasad.
Przeczytaj także: Miliard zł na rolnictwo 4.0. Kiedy nabór? Dla jakich rolników?
- Tagi:
- rejestracja stad