Owoce bez plastikowych naklejek
6 lutego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się pierwsza konferencja Sustainable Industry Lab, podczas której przedstawiciele biznesu, różnych organizacji, ale także władz - dyskutowali o kwestiach związanych z Traktatem ONZ dotyczącym plastiku.
Chcą zmniejszyć ilość plastiku
Przypomnijmy: idea nowego prawa międzynarodowego zrodziła się w roku 2022. Wówczas, podczas piątej sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska, państwa przyjęły uchwałę, odnoszącą się do kompleksowych działań związanych z "cyklem życia tworzyw sztucznych".
W głównej mierze chodzi o działania, która mają zmniejszyć zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi.
Również w 2022 roku pojawiła się propozycja Komisji Europejskiej dotycząca regulacji opakowań i tzw. odpadów opakowaniowych (Packaging and Packaging Waste Regulation - w skrócie PPWR).
I właśnie wspomniane działania, związane z nowym prawem unijnym - poruszone zostały m.in. podczas konferencji w Warszawie.
Wiceminister: znikną plastikowe naklejki z owoców
Jak zapowiada wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska - rozporządzenie unijne PPWR jest obecnie na etapie końcowych negocjacji.
Zakłada ono różne działania, w tym m.in. rezygnację z plastikowych naklejek na np. pomarańczach czy jabłkach.
System ma być jednak szerszy - kaucjonowane mają być także plastikowe butelki.
Co zakłada projekt PPWR?
Unijny projekt PPWR zakłada szereg działań - jedną z głównych idei jest jednak to, aby wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu.
PPWR proponuje m.in. zwiększenie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych.
Plany są takie, by do 1 stycznia 2030 roku opakowania do żywności PET były tak stworzone, by można było uzyskać recykling na poziomie 30 proc. (do ostatecznie 50 proc. w roku 2040 - z wyjątkiem butelek po napojach SUP).
Z kolei opakowania na żywność wykonane z tworzyw sztucznych innych niż PET (z wyjątkiem butelek po napojach SUP) powinny osiągać poziom 10% do roku 2030 oraz 50% do roku 2040 (z wyjątkiem butelek po napojach SUP).
Poziomy odnośnie butelek na napoje SUP oszacowano na 30% do roku 2030 oraz 65% do roku 2040.
CZYTAJ TAKŻE: Unia Europejska ugina się po protestach rolników? Ważne słowa szefowej KE
- Tagi:
- opakowania z plastiku
- plastik