Hodowla25 Sier 2024
Małopolskie tradycje i innowacje rolnicze na AGROPROMOCJI 2024. Wydarzenie odbędzie się w Starym Sączu od 7 do 8 września.
Bydło i mleko25 Sier 2024
Karol Barcz kilka lat temu w pełni zmodernizował starą oborę. Zainstalował w niej m.in. robota udojowego. W pracy pomaga mu szwagier.
Odnawialne źródła energii18 Sier 2024
Gospodarstwo pana Stanisława Mińskiego od lat skupia się na trzodzie chlewnej – obecnie obsada liczy ok. 3.600 sztuk. W związku ze sporą produkcją gnojowicy, rolnik postanowił zainwestować w biogazownię. Wybudował ją bez żadnego dofinansowania z zewnątrz. A dziś, dzięki niej, ma ciepło, którym ogrzewa swoje budynki mieszkalne, prąd, który może sprzedawać, a poferment z powodzeniem zastępuje na polach nawóz.
Uprawy18 Sier 2024
Szymon Stachowiak to młody rolnik, który wspólnie z rodzicami i rodzeństwem gospodaruje na 300 hektarach w miejscowości Chwalęcin w gminie Nowe Miasto, w powiecie średzkim. W tym sezonie na powierzchni 50 ha wysiał kilka odmian buraka cukrowego. Zwraca uwagę na fakt, ze opłacalność tej uprawy zależy od skuteczności zwalczania chwościka.
Bydło i mleko17 Sier 2024
Wraz ze wzrostem wydajności mlecznej rośnie potrzeba stosowanie coraz bardziej precyzyjnego żywienia krów. Jednym z najlepiej sprawdzających się w praktyce sposobów jest stosowanie TMR-u, czyli pełnej dawki mającej pokryć potrzeby bytowe i produkcyjne krów.
Choroby i szkodniki16 Sier 2024
Pośród licznych zabiegów agrotechnicznych, które przeprowadzane są na roli, walka ze szkodnikami i chorobami roślin należy do najtrudniejszych. Lista dozwolonych substancji czynnych stosowanych w środkach ochrony roślin gwałtownie się kurczy, stąd wspomaganie naturalnej odporności upraw nabiera jeszcze większego znaczenia. Wykorzystanie siarki i miedzi to jeden z efektywniejszych sposobów pomagających chronić plon i zwiększać jego wydajność.
Zdrowie i dobrostan14 Sier 2024
Przyjęło się, że problem z ketozą mają głównie krowy o dużych wydajnościach mlecznych i w dużych oborach, ale przyglądając się bliżej przyczynom tej choroby, trzeba takie podejście szybko zmienić. Krowy z niższą wydajnością i utrzymywane w mniejszych oborach mogą być jeszcze bardziej narażone na ketozę.
Hodowla13 Sier 2024
W 2023 r. w naszym kraju urodziło się ponad 1,9 mln sztuk cieląt i ponad 14,5 mln sztuk prosiąt. Pomiędzy poszczególnymi województwami występuje bardzo duże zróżnicowanie w ilości zwierząt gospodarskich, które przyszły w nich na świat. W niektórych urodzeń jest nawet kilkadziesiąt razy mniej niż w tych najlepszych.
Newsy12 Sier 2024
Niemiecka prasa opisała niedawno nietypowy przypadek, związany z zaatakowaniem komputerów rolnika, które połączone były m.in. z robotem udojowym. I choć nie zakłóciło to fizycznej pracy maszyny - to sparaliżowało transmisję przesyłanych danych, m.in. o zdrowiu krów. W wyniku tego - jedna sztuka padła.
Analizy rynkowe8 Sier 2024
W pierwszym kwartale tego roku spadły średnie ceny produktów rolnych w krajach Unii Europejskiej. Ale są też takie, które znacznie podrożały.
Hodowla3 Sier 2024
Najwięcej cielaków pada w województwie, w którym jest drugie co do wielkości stado krów w kraju. Z kolei bydła ogółem - w województwie z czwartym stadem w kraju. Natomiast województwo posiadające najwięcej bydła w Polsce ma oba te wskaźniki znacznie niższe.
Bydło i mleko3 Sier 2024
Znają go nie tylko sąsiedzi z najbliższej okolicy, 73-letni Waldemar Szymczak ze Starachowic prawdopodobnie jako jedyny w mieście utrzymuje i wypasa krowy. - Nie odchodzę od nich na krok. Jakbym im jeść nie dał, to bym nie usnął - mówi gospodarz. Zwierzętom poświęca całe swoje życie na emeryturze.