Newsy23 Wrze 2024
Powstaną nowe ośrodki produkcji rolnej - kto będzie nimi zarządzał? Państwo czy nowi właściciele, a może dotychczasowi dzierżawcy?
Bydło i mleko23 Wrze 2024
Stosowanie robotów udojowych w gospodarstwach mlecznych to już nie nowość albo chęć wypróbowania nowoczesnej technologii. Producenci mleka, którzy utrzymują już od 50 krów, szukają w takim rozwiązaniu łatwiejszej obsługi stada i zwiększenia wydajności mlecznej bez ponoszenia dodatkowych kosztów pracy.
Hodowla22 Wrze 2024
Jaka była produkcja zwierzęca w naszym kraju w ubiegłym roku? Który rodzaj żywca wyraźnie dominuje? Ile miliardów litrów mleka dały nasze krowy, a ile miliardów jaj zniosły kury?
Drób22 Wrze 2024
Kaczki, gęsi, perliczki i kurczaki - razem ponad 4000 sztuk. To prawdziwy ptasi raj, który rozciąga się na 42 hektarach ekologicznych pastwisk. Tomasz Majda oraz jego rodzina realizują swoje marzenie prowadzenia takiego gospodarstwa w Nowolesiu koło Strzelna w województwie dolnośląskim od 2019 roku.
Hodowla22 Wrze 2024
Holenderscy rolnicy muszą szykować się na nowe prawo, które w praktyce oznaczać będzie celowe zmniejszanie liczby zwierząt gospodarskich. Wszystko w związku z wdrażaniem europejskiej dyrektywy azotanowej.
Bydło i mleko22 Wrze 2024
Spółka ma ambitne plany i chce w przyszłości postawić kolejną oborę tuż obok.
VAT22 Wrze 2024
Prowadzicie wspólnie gospodarstwo rolne, ale chcielibyście osobno rozliczać podatek VAT? W przeszłości byłoby to niemożliwe, ale teraz nie ma z tym już żadnego problemu. Za wszystkim stoi korzystne dla rolników orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawdźcie, co musicie wiedzieć, jeśli zależy Wam na osobnych statusach podatnika VAT w jednym gospodarstwie.
Trzoda chlewna21 Wrze 2024
Pomimo postępującego spadku znaczenia Niemiec na unijnym rynku trzody chlewnej, ceny u naszych zachodnich sąsiadów nadal pozostają punktem odniesienia dla innych głównych producentów wieprzowiny w Unii Europejskiej, również dla Polski. W ostatnich latach istotnie wzrosło jednak znaczenie innego kraju w procesie cenotwórczym na unijnym rynku.
Uprawy21 Wrze 2024
Co daje nam stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego? Czy rzeczywiście to się kalkuluje?
Newsy21 Wrze 2024
Rzadko kto wie, że jeżeli chcę dostać jakieś odszkodowanie, to mam tylko dwa dni na zgłoszenie zdarzenia do RDOŚ – mówi Tomasz Szymanowski, hodowca owiec z Lądka Zdroju. - Jeśli zgłoszę to gdzie indziej np. do Inspekcji Weterynaryjnej czy do Urzędu Gminy, to nie dostanę żadnego odszkodowania. Jeżeli atak nastąpił od zmierzchu do świtu, to odszkodowania też nie dostanę.