Ekonomika1 Kwie 2011
Jeszcze kilkanaście lat temu na terenie Polski działało około 1000 gorzelni rolniczych. Czynnych dziś pozostało jedynie 80. Konkurencyjne dla nich stały się wytwórnie przemysłowe, których wydajność jest o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy większa. Jednak cały czas utrzymuje się opinia, że ten najbardziej smakowity spirytus pochodzi właśnie z małych, wiejskich ośrodków gorzelnianych.
Trzoda chlewna1 Kwie 2011
Sortowanie tuczników to inaczej ich pogrupowanie w zależności od konkretnych cech oraz celów, jakie chcemy osiągnąć. Wyrównana partia przygotowana do sprzedaży daje gwarancję, że cena za świnie będzie korzystniejsza, bo wartość tuczników nie zostanie obniżona przez gorsze sztuki. Czy jednak zawsze warto sortować? Czy też czasami lepszym rozwiązaniem jest jednorazowe odstawianie całej partii? I czym kierować się przy zakupie nowych warchlaków i zwierząt hodowlanych?
Inne uprawy1 Kwie 2011
Jeszcze nie udało się dojść do porozumienia w sprawie warunków kontraktowych umowy na najbliższą kampanię między gostyńską cukrownią należącą do grupy Pfeifer&Langen a plantatorami. Ustalono jednak wysokość pomocy dla rolników, którzy nie zdążyli wykopać buraków podczas minionego sezonu. Na rekompensatę mogą liczyć także rolnicy, którym towar odbierano w trudnych warunkach
Bydło i mleko1 Kwie 2011
Czy mlekomaty spowodują, że rolnicy będą więcej zarabiać? Ile kosztuje mleko prosto od krowy?
Owoce i warzywa1 Kwie 2011
Od 80 do 100 tys. sadzonek potrzeba na założenie hektarowej plantacji truskawek uprawianych na zagonach. Produkcja tych owoców miękkich jest czaso i pracochłonna. W uprawie truskawek należy ograniczać stosowanie herbicydów, bo na rynku jest coraz większe zapotrzebowanie na owoce nieskażone środkami chemicznymi.
Newsy5 Luty 2011
Dlaczego w wyborach do izb rolniczych udział bierze tak mało rolników? – Izba jest ospała. Tam jest za mało energii – uważa mieszkaniec Rozdrażewa.
Zboża2 Sty 2011
Czy warto stosować kwalifikowany materiał siewny? Na jakim poziomie w zakupie towaru na wysiew pomaga państwo? Ilu rolników decyduje się na coroczną wymianę materiału?