Zdrowie i dobrostan10 Sier 2011
Jedząc owoce leśne, bądź niezwykle ostrożny. Lekarze przestrzegają przed chorobą o nazwie bąblowica wielojamowa. Jej głównym nosicielem jest lis rudy.
Trzoda chlewna27 Lip 2011
Hodowca musi stworzyć w chlewni idealne warunki do prawidłowego ich rozwoju. Niezwykle ważnymi czynnikami, szczególnie dla młodych prosiąt, są ciepło i światło.
Trzoda chlewna25 Lip 2011
Prosięta, zaraz po urodzeniu, rolnik powinien odkazić, używając do tego jodyny. Należy też podać zapobiegawczo Baycox, który uchroni zwierzęta przed biegunką. A w trzeciej dobie życia, warto dać żelazo.
Trzoda chlewna22 Lip 2011
Rolnik, chcąc zachować dobrostan zwierząt, powinien zadbać o obiekty inwentarskie. Muszą być czyste, suche i zapewniać odpowiednią temperaturę, która jest różna dla poszczególnych gatunków zwierząt. Zależy ona też od wieku zwierzęcia.
Przepisy19 Lip 2011
Trwają wakacje. Jest to okres nie tyko odpoczynku, ale także ciężkiej i wzmożonej pracy zwłaszcza dla rolników i ich rodzin. Dlatego Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uczula dorosłych, aby zadbali o bezpieczeństwo swoich milusińskich.
Trzoda chlewna14 Lip 2011
Jeśli hodowca podejrzewa, że jego zwierzęta mogą być zakażone chorobą pęcherzykową świń, od razu powinien o tym powiadomić lekarza weterynarii, który opiekuje się stadem. Objawy choroby nie są jednoznaczne. Można zaobserwować brak apetytu, podwyższoną temperaturę powyżej 41 stopni Celsjusza, a także ostrożny, chwiejny chód
Inne uprawy13 Lip 2011
Duża opłacalność oraz rosnące zapotrzebowanie na nasiona, również w kontekście biopaliw, sprawiają, że uprawa rzepaku cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a rzepakowy areał rośnie znacząco z roku na rok.
Inne uprawy8 Lip 2011
Poplony mogą być uprawiane na wszystkich glebach. Na bardziej żyznych i wilgotnych można wysiać np. peluszkę, łubin żółty, rzepę ścierniskową bądź kapustę pastewną. Natomiast na suchych najlepiej uprawiać m.in. facelię, gorczycę i słonecznik.
Trzoda chlewna29 Czerw 2011
Zbyt wysoka temperatura w chlewni może być przyczyną hipertermii, która potocznie zwana jest stresem cieplnym. Aby temu zapobiec, trzeba pamiętać o odpowiedniej wentylacji.
Bydło i mleko22 Czerw 2011
Rolnicy, którzy sprzedają małe ilości mleka, burzą się, że przy płatnościach za towar, nie są w taki sam sposób traktowani, jak więksi dostawcy. – Myślę, że wszyscy powinni mieć takie same prawa – stwierdza Jan Łapawa z powiatu gostyńskiego. Dodaje, że wyrównanie dopłat do ilości sprzedawanego towaru, powinno być wprowadzone na terenie całej Polski.
Inne hodowle21 Czerw 2011
Coraz więcej rolników dba o komfort swoich zwierząt . Dlatego chętnie sięgają po preparaty zwalczające muchy w budynkach inwentarskich.
Inne uprawy20 Czerw 2011
Podstawowymi paszami w żywieniu bydła są sianokiszonki. Można je przygotowywać m.in. na pryzmach zabezpieczonych folią lub w belach.