Inne uprawy26 Wrze 2014
- Ministerstwo wbiło nam nóż w plecy - nie boi się użyć mocnych słów Antoni Grzebisz z powiatu gostyńskiego, który uczestniczył w negocjacjach związanych z płatnościami do produkcji buraka cukrowego. Przyszłość plantatorów nie rysuje się kolorowo. Mogą otrzymać nawet o 45% mniej środków niż w ubiegłym roku.
Inne uprawy25 Wrze 2014
Zgorzel siewek, sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, szara pleśń, mączniak rzekomy oraz kiła kapustnych. To choroby rzepaku, których nie powinno się bagatelizować. Objawy porażania roślin można zauważyć jesienią.
Pomoc unijna24 Wrze 2014
Rozpoczyna się czas zasiewów upraw ozimych, za które płatności bezpośrednie będę wypłacane już w ramach przyszłorocznego, nowego systemu dopłat bezpośrednich. Sprawdź, czy planując swoje zasiewy, spełniasz kryteria konieczne do otrzymania płatności za zazielenienia!
Analizy rynkowe23 Wrze 2014
W tym sezonie zbiory kukurydzy w Unii Europejskiej najprawdopodobniej osiągną rekordowy poziom, dzięki wilgotnej i łagodnej pogodzie latem. Zapowiadana bardzo wysoka produkcja w UE w połączeniu z prognozami wysokich zbiorów w USA i na świecie, może przełożyć na pogłębienie tendencji spadkowej cen.
Analizy rynkowe23 Wrze 2014
Według prognoz służb zagranicznych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (FAS/USDA), produkcja wołowiny w UE wzrośnie w 2014 r. i 2015 r. dzięki ekspansji stada krów mlecznych w północnej części Europy - w Niemczech, Holandii, Belgii, krajach skandynawskich, Polsce, Irlandii i Wielkiej Brytanii.
Zboża23 Wrze 2014
Jęczmień ozimy to roślina, która posiada wiele zalet. Jest wydajna, ma większą wartość paszową ziarna od żyta, charakteryzuje się wysoką wśród zbóż odpornością na suszę wiosenną. W Polsce nie jest jednak zbytnio popularna. Dlaczego?
Prawo i finanse22 Wrze 2014
Rolnikowi, który inwestuje lub kupuje ziemię na powiększenie gospodarstwa, przysługują ulgi i zwolnienia z uiszczenia podatku rolnego.
Bydło i mleko20 Wrze 2014
We współczesnych systemach odchowu cieląt ras mlecznych, już od 2. tygodnia życia podaje się im do woli pasze stałe - zielonki, kiszonki, siano i mieszanki treściwe. Pasze te są niezbędne do właściwego rozwoju przewodu pokarmowego, a szczególnie przedżołądków. To, jaką postać fizyczną ma skarmiana dawka, posiada zasadniczy wpływ na strukturę i kształt śluzówki w przedżołądkach i jelicie cienkim oraz dzienne przyrosty masy ciała, a także późniejsze wykorzystanie paszy.
Prawo i finanse19 Wrze 2014
Planując jesienne zasiewy, decydujesz się na ziarno z własnych zbiorów? Pamiętaj, iż większość odmian jest prawnie chroniona! Sprawdź, czy możesz je wysiewać i czy powinieneś wnieść opłatę na rzecz hodowcy! Dowiedz się, na czym polega odstępstwo rolne!
Prawo i finanse17 Wrze 2014
Kończy się okres, na jaki została ci przyznana renta strukturalna? Nie osiągnąłeś jeszcze wieku emerytalnego? Skorzystaj z emerytury okresowej wypłacanej przez KRUS.
Analizy rynkowe16 Wrze 2014
W pierwszej połowie 2014 roku sprzedaż olejów roślinnych z Polski na rynki zagraniczne była na poziomie 237,6 tys. ton o wartości 182,1 mln EUR wobec 151,7 tys. ton za 142,8 mln EUR rok wcześniej.
Analizy rynkowe16 Wrze 2014
Rzepak tanieje na skutek nadspodziewanie dużych globalnych zbiorów soi i oleistych.