Zboża18 Paź 2014
Przewódki to odmiany zbóż jarych: pszenicy, żyta i pszenżyta, które mogą być wysiane nawet zimą. Uprawa się je najczęściej po roślinach późno schodzących z pól - burakach czy kukurydzy zbieranej na ziarno, gdy na siew zbóż ozimych jest już praktycznie za późno
Inne hodowle16 Paź 2014
Mięso jagniąt, które święciło tryumfy na stołach polskich królów, zapomniane przez wieki, dziś powoli wraca do łask. Choć jest to danie z wyższej półki, znajduje coraz większą rzeszę amatorów.
Pomoc unijna15 Paź 2014
Komisja Europejska ogłosiła decyzję o zwiększeniu puli środków na rekompensaty dla rolników o dodatkowe 165 milionów euro. Uzupełni ona program o wartości 125 mln euro obejmujący warzywa i owoce, który uruchomiono 18 sierpnia, ale zawieszono do 10 września.
Analizy rynkowe14 Paź 2014
Komisja Europejska podała szacunki rekordowych zbiorów zbóż. Wzrosną ich zapasy.
Analizy rynkowe14 Paź 2014
Bardzo wysoka redukcja wniosków o eksport cukru pozakwotowego.
Analizy rynkowe14 Paź 2014
Łączna wielkość dostaw mleka w krajach UE w sezonie 2013/2014 (od kwietnia 2013 r. do końca marca 2014 r.) była o 6,91 mln ton niższa niż przyznana kwota produkcyjna. Według wstępnych danych opublikowanych przez Komisję Europejską dnia 01.10.2014 r. 8 państw członkowskich przekroczyło swoje limity (do Cypru, Austrii, Niemiec, Polski i Danii , które nie zmieściły się w kwocie w poprzednim sezonie - 2012/13, dołączyły jeszcze Holandia, Irlandia i Luksemburg).
Uprawy14 Paź 2014
Staszek Choma jest rolnikiem z dziada pradziada. Już jako 7-letni chłopiec wiedział, że rolnictwo jest jego powołaniem. Dzisiaj ma 63 lata i ani myśli o emeryturze.
Maszyny13 Paź 2014
Polsce uprawiamy nadal dużo buraków cukrowych (w 2013 roku około 185 tysięcy hektarów, średni plon wyniósł 63,6 t/ha). Ich kopanie rozpoczynamy, gdy zewnętrzne liście zaczynają żółknąć. Przy prawidłowo przeprowadzonym zbiorze straty korzeni pozostawionych w glebie nie powinny wynosić więcej niż 1 %, a straty wskutek uszkodzeń ciężkich - 3 %.
Inne uprawy12 Paź 2014
Lawenda kojarzy się z urokliwym, prowansalskim krajobrazem. Tę roślinę można spotkać również na polskiej wsi. Jej uprawą zajmują się bowiem Paulina i Bartosz Michalscy z Pakszyna.
Inne hodowle11 Paź 2014
Owce są najczęściej kojarzone z górskimi halami, na których są wypasane przez baców. Dlatego zaskoczeniem dla wielu może być widok stada owiec, które wędruje po wałach za swoim pasterzem - emerytowanym dyrektorem Janem Spikiem.
Gospodarstwo, w którym hodowane są owce, znajduje się w Opolu - Półwsi (powiat opolski). Powstało już w XVIII wieku, jako posiadłość rycerska. Jan Spik otrzymał je jako spadek po wuju. Teraz jest to majątek, w którym utrzymywanych jest 250 matek owczych. Owce są wypasane dwa razy dziennie, rano i po południu.
Inne uprawy9 Paź 2014
Czosnek jest rośliną bardzo popularną w naszej kuchni, poprawia walory smakowe potraw, a także jest naturalnym antybiotykiem leczącym różne choroby. Choćby z tych powodów, warto w swoim ogródku znaleźć dla niego miejsce bądź pomyśleć o komercyjnej uprawie.
Maszyny8 Paź 2014
Dziś coraz częściej na terenach, gdzie ziemie są „ciężkie” i trudniejsze w uprawie, stosuje się pługi zębowe. Postaramy się przedstawić najważniejsze zalety tej maszyny, w czym jest lepsza od klasycznego pługa, a kiedy zastosowanie pługa będzie korzystniejsze.