Wysokość wsparcia bezpośredniego za 2023 rok w Polsce
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznacza, że pula środków na płatności za 2023 r. wynosi ok. 3,67 mld EUR, a średnia stawka płatności w przeliczeniu na hektar wynosi ok. 259,4 EUR. Ta średnia stawka jest wyższa od średniej dla UE-27 (wg szacunków ok. 256,4 EUR/ha) oraz zbliżona do średniej w Niemczech (wg szacunków ok. 264,7 EUR/ha).
Wsparcie dla gospodarstw małych i średnich
Dopłaty bezpośrednie mają być bardziej ukierunkowane na małe i średnie gospodarstwa.
Jak podaje ministerstwo w ramach niektórych płatności stosowane są limity. Znaczna grupa rolników oprócz płatności podstawowych otrzymuje również płatności związane z produkcją.
Płatności te przyznawane są do sektorów, które mają szczególne znaczenie ze względów społeczno-ekonomicznych lub środowiskowych i mają na celu pokonanie trudności takich, jak spadek produkcji, czy ryzyko jej zaprzestania. W rezultacie płatności te zapewniają utrzymanie potencjału produkcyjnego rolnictwa i aktywności gospodarczej na obszarach wiejskich, a także sprzyjają zachowaniu różnorodności biologicznej i przyrodniczej.
- Jest to instrument wsparcia o dużym znaczeniu w systemie wsparcia gospodarstw rodzinnych - podaje ministerstwo.
Jakie produkcje wspierają dopłaty bezpośrednie?
Polska jest jednym z państw członkowskich UE, które w jak największym zakresie stara się wykorzystać to wsparcie - corocznie ponad 500 mln EUR przeznaczane jest na 4 sektory produkcji zwierzęcej:
- młode bydło,
- krowy,
- owce,
- kozy
Dodatkowo na 9 sektorów produkcji roślinnej:
- rośliny strączkowe na nasiona,
- rośliny pastewne,
- chmiel,
- buraki cukrowe,
- ziemniaki skrobiowe,
- pomidory,
- truskawki,
- len,
- konopie włókniste.