Wścieklizna szerzy się na Lubelszyźnie
W 2024 r. mamy zanotowano 14 ognisk wścieklizny. 4 ostatnie wykryto na Lubelszczyźnie. Informuje o tym w specjalnym komunikacie Główny Inspektorat Weterynarii. Chorobę stwierdzono na podstawie specjalistycznych badań w niezależnym laboratorium, które odbyło się pod koniec ubiegłego miesiąca.
Nowe ogniska wścieklizny
- 10. ognisko wścieklizny stwierdzono u lisa poddanego eutanazji znalezionego w miejscowości Tarzymiechy Drugie, gmina Izbica (powiat krasnostawski). Miejsce znalezienia lisa jest oddalone ok. 60 km od granicy z Ukrainą.
- 11. ognisko wścieklizny stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Michałów Kolonia, gmina Rachanie (powiat tomaszowski). Miejsce znalezienia zwłok lisa jest oddalone ok. 20 km od granicy z Ukrainą.
- 12. ognisko wścieklizny stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Wola Gródecka, gmina Jarczów (powiat tomaszowski). Miejsce znalezienia zwłok lisa jest oddalone ok. 12 km od granicy z Ukrainą.
- 13. ognisko wścieklizny stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Żerniki, gmina Ulhówek (powiat tomaszowski). Miejsce znalezienia zwłok lisa jest oddalone ok. 8 km od granicy z Ukrainą.
Szczepienia przeciwko wściekliźnie - dla kogo obowiązkowe
GLW przypomina, że zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie w naszym kraju podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
- Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia - informuje Inspektorat.
Czytaj także:
Choroba niebieskiego języka - hodowcy domagają się szczepionek!
- Tagi:
- przypadki
- ogniska
- wścieklizna
- GIW