Wnioski o dopłaty 2020. Ile ich złożono do tej pory?
W tym roku rolnicy nie muszą się spieszyć ze składaniem wniosków o dopłaty obszarowe. Mają na to jeszcze sporo czasu.
Mimo to grupa gospodarzy uznała, że warto jak najszybciej uporać się z dokumentami i mieć to za sobą. Jak podała ARiMR, do 29 kwietnia dotarło do niej ponad pół miliona wniosków. Oznacza to, że tylko mniej niż połowa rolników wywiązała się ze swojego obowiązku.
W poprzednich latach do ARiMR składano 1,3 mln wniosków, zatem jeszcze około 800 tys. rolników nie uczyniło tego. Do kiedy mają czas?
W tym roku wnioski o dopłaty rolnicy będą mogli składać do 15 czerwca 2020 r. Dotyczy to płatności bezpośrednich oraz obszarowych z PROW (w ramach działań: rolno-środowiskowo-klimatycznego, rolnictwo ekologiczne, dobrostan zwierząt oraz płatności ONW i premii zalesieniowej).
Czytaj także: Rolniczka nie otrzyma dopłaty. Pójdzie do sądu?
Utrzymana została także możliwość złożenia papierowego oświadczenia potwierdzającego brak zmian w stosunku do wniosku z roku poprzedniego. I w tym przypadku rolnicy dostali więcej czasu na dostarczenie dokumentów. Z powodu epidemii koronawirusa, zgodnie z zapisami ustawy o COVID-19, oświadczenia można składać w terminie 15 dni kalendarzowych po odwołaniu epidemii (stanu zagrożenia epidemicznego), ale nie później niż do ostatniego dnia składania wniosków o przyznanie płatności, czyli do 15 czerwca 2020 r.
Do środy 29 kwietnia do Agencji wpłynęło 180 tys. oświadczeń potwierdzających brak zmian w 2020 r. w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2019.
Wnioski i oświadczenia będzie można składać również po 15 czerwca 2020 r., z tym, że za każdy dzień roboczy opóźnienia (do 10 lipca 2020 r.) należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1 proc.
Czytaj także: Dopłaty do materiału siewnego - niższe i z opóźnieniem. Dlaczego?
Oświadczenia można obecnie przekazywać do biur powiatowych ARiMR w następujący sposób: wysłać je pocztą, złożyć poprzez platformę ePUAP lub przesłać zeskanowane dokumenty pocztą elektroniczną na adres mailowy biura powiatowego, a oryginał dostarczyć w terminie późniejszym. Dokumenty można również pozostawić w udostępnionych przy wejściach do biur powiatowych wrzutniach. Jest jeszcze inna dostępna ścieżka: rolnicy uprawnieni do złożenia oświadczenia mogą zalogować się do aplikacji eWniosekPlus i wysłać wniosek przez internet.
Rolnicy, którzy mają techniczne problemy z wypełnieniem wniosku mogą kontaktować się telefonicznie z biurami powiatowymi ARiMR lub pod bezpłatnym numerem infolinii 800 38 00 84.