Władze będą zbierać więcej danych o gospodarstwach rolnych
Ministerstwo rolnictwa przedstawiło projekt nowej ustawy - o unijnej sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (w skrócie: FSDN).
Zgodnie z założeniami, nowa ustawa ma przekształcić obecną sieć danych rachunkowych gospodarstw rolnych (w skrócie: FADN) we wspomnianą wyżej sieć FSDN.
W praktyce cel jest jeden: zwiększenie danych zbieranych o gospodarstwach rolnych, które mają być dostosowane do obecnych wymogów unijnych - bo to właśnie do Komisji Europejskiej ostatecznie wspomniane informacje i sprawozdania trafiają i trafią w przyszlości.
- Projekt ustawy wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów prawnych do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej dotyczących zbierania danych z gospodarstw rolnych - argumentują w uzasadnieniu nowej ustawy przedstawiciele resortu rolnictwa.
Powstaje FSDN. Jak zbierane będą dane o gospodarstwach?
- Dane FSDN mogą być wykorzystywane do oceny dodatkowych aspektów związanych z poziomem zrównoważenia rolnictwa Unii Europejskiej oraz do sprostania wyzwaniom, przed którymi stoi rolnictwo Unii Europejskiej - zaznaczają władze ministerstwa rolnictwa.
Przypomnijmy: obecnie - dane zbierane z gospodarstw rolnych obejmują 16 tematów, w tym 13 w wymiarze ekonomicznym, 2 w wymiarze społecznym i 1 w wymiarze środowiskowym. I to się nie zmieni do końca 2024 roku.
Od 2025 roku do obecnego zestawu danych dojdzie jednak 26 nowych tematów, w tym 5 w wymiarze ekonomicznym, 6 w wymiarze społecznym i 15 w wymiarze środowiskowym oraz 2 tematy ekonomiczne zostają rozszerzone.
W sumie tematów będzie więc od nowego roku 42.
Instytucja łącznikowa do zbierania danych
W założeniach nowej ustawy, tzw. agencją łącznikową, będzie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy.
- Agencja łącznikowa wykonuje zadania państwa członkowskiego w zakresie FSDN. Na realizację powyższych zadań Agencja otrzymuje corocznie od ministra właściwego do spraw rolnictwa dotację celową - informuje resort rolnictwa.
Do zadań wspomnianej agencji łącznikowej należy m.in. sporządzanie planu wyboru gospodarstw przekazujących dane, weryfikacja sprawozdań z gospodarstw rolnych dostarczonych przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego i przekazywanie ich terminowo do KE, przekazywanie gospodarstwom uczestniczącym w FSDN uzyskanych wyników z danego gospodarstwa, udostępnianie uzyskanych wyników w formie zagregowanych i zanonimizowanych danych, takich jak dane na poziomie regionalnym, krajowym, unijnym lub sektorowym.
Jak będą zbierane dane o gospodarstwach?
Według założeń nowej ustawy dane FSDN zbierane są za pośrednictwem wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, na podstawie zawartych z agencją łącznikową umów, oraz bezpośrednio przez samą agencję, na podstaw oparciu o plan wyboru sporządzony przez agencję łącznikową na podstawie wykazu gospodarstw rolnych, które były badane w ramach powszechnego spisu rolnego lub badań struktury gospodarstw rolnych i których dane zostały przekazane do Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej (Eurostat), przekazanego bezpłatnie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Uwaga! Przekazywanie przez rolnika danych do FSDN jest całkowicie dobrowolne i wymaga jego zgody. Za udział w FSDN rolnikowi przysługuje świadczenie pieniężne, które jest zwolnione z podatku dochodowego.
Próba reprezentatywna ma wynosić 9 tys. gospodarstw.
- Istniejący obecnie Komitet do Spraw Systemu Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych staje się Komitetem Krajowym ds. FSDN. Jego skład zostaje rozszerzony o przedstawiciela ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego oraz przedstawiciela ministra właściwego do spraw środowiska. Wprowadza się obowiązek dla innych podmiotów prowadzących systemy, rejestry i inne źródła danych określone w art. 4 ust. 2 lit. a, b, d–g rozporządzenia nr 1217/2009 bezpłatnego przekazywania na wniosek agencji łącznikowej danych zawartych w tych systemach, rejestrach i innych źródłach danych, niezbędnych do realizacji jej zadań, oraz udzielania jej bezpłatnych wyjaśnień i konsultacji w zakresie tych danych - wylicza w uzasadnieniu resort rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Czy nadal będzie obowiązek sporządzania spisu stada świń?