Wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie
Warto przygotować się na wiosenną akcję szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. W dniach między 4 a 26 kwietnia w różnych regionach Polski przeprowadzane będą zrzuty przynęt z szczepionką. W tym czasie należy szczególnie uważać na zwierzęta domowe.
W jakich terminach odbęda się szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie?
Główny Lekarz Weterynarii informuje o prowadzeniu wiosennej akcji doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie w terminach:
- między 4 kwietnia a 17 kwietnia na terenie województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego,
- między 18 kwietnia a 26 kwietnia na terenie województwa łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
W jaki sposób wykonywane są szczepienia lisów?
- Akcja szczepień jest wykonywana w sposób polegający na zrzutach przynęty zawierającej szczepionkę doustną przeciwko wściekliźnie dla lisów wolno żyjących z samolotów lub śmigłowców oraz na ręcznym wykładaniu (nazwa stosowanego podczas akcji produktu leczniczego weterynaryjnego - Rabadrop, zawiesina doustna). Przynęta w kolorze brązowo-zielonym do brązowego, w kształcie kostki lub kulki o stałej konsystencji. Wewnątrz przynęty znajduje się plastikowy blister z nadrukiem: „Uwaga - szczepionka przeciw wściekliźnie“. Zawartość blistra jest zawiesiną w kolorze pomarańczowym do czerwono-fioletowego - informuje GIW.
Przynęt nie wolno podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka spowoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką.
Uwaga na zwierzęta domowe po wyłożeniu szczepionek!
- W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. W tym celu psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku kontaktu zwierząt domowych czy gospodarskich z przynętą należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. W razie kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny - podaje GIW.
Główny Lekarz Weterynarii przypomina również, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Akcja doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie jest działaniem podlegającym współfinansowani ze środków UE.