Wielkopolska. Zakazy i nakazy dla hodowców świń
W ciągu kilku najbliższych dni na producentów świń z tego regionu spadną restrykcje.
Mowa o powiecie leszczyńskim i części powiatu kościańskiego. To właśnie tam już wkrótce (w ciągu kilku najbliższych dni) drogą rozporządzenia wojewoda wielkopolski wyznaczy obszary zapowietrzony (w promieniu 3 km od miejscowości Ratowice w gminie Lipno, gdzie wybuchło ognisko) oraz zagrożony (promień 7 km).
Obszar zapowietrzony będzie obejmował część powiatu leszczyńskiego (miejscowości Sulejewo, Ratowice, Koronowo i Górka Duchowna), a po stronie powiatu kościanskiego: miejscowość Olszewo.
Obszar zagrożony dotyczył będzie natomiast gminy Osieczna, gminy Lipno, część gminy Święciechowy i część gminy Włoszakowice w powiecie leszczyńskim oraz część powiatu kościańskiego.
Co to oznacza dla tamtejszych producentów świń?
Nie będą mogli sprzedać zwierząt przez okres co najmniej 30 dni (obszar zapowietrzony) i 40 dni (obszar zagrożony). Według wielu osób czas ten niestety wydłuży się. A to za sprawą ograniczonych możliwości pracy inspektorów weterynarii i laboratorium. Póki każde gospodarstwo zajmujące się produkcją świń w strefie nie zostanie sprawdzone pod kątem ASF - obszary nie zostaną zdjęte. A do skontrolowania będzie wiele ferm trzody chlewnej. Poznańskie laboratorium oraz powiatowi lekarze weterynarii mogą więc potrzebować więcej czasu.
Strefa zagrożona obejmie około 36 - 40 tys. sztuk świń znajdujących się w 200 gospodarstwach.
Zniesienie obszarów nałożonych przez wojewodę całkowicie nie poprawi sytuacji producentów świń. Będą mogli oni co prawda sprzedawać wtedy żywiec - ale pojawi się pytanie - komu? Przewiduje się, że już w połowie przyszłeg tygodnia Komisja Europejska wyznaczy na tamtym terenie strefę niebieską. A to z kolei spowoduje, że rolnicy będą mogli sprzedawać zwierzęta do ubojni, które mają uprawnienia do uboju świń ze stref niebieskich. Sęk w tym, że takich zakładów w Wielkopolsce brakuje. Mówi się o tym, że do takich działań przygotowuje się rzeźnia w Robakowie koło Poznania. Czy jednak będzie w stanie przyjąć zarówno partie ze stref wokół Poznania, jak i te z okolic Leszna?
Producenci świń coraz bardziej boją się o swoją przyszłość. Bo nawet jeśli znajdą firmę, która skupi od nich żywiec - cena zapewne będzie o wiele niższa niż rynkowa.
Póki co rolnicy z okolic Lipna, Osiecznej i Święciechowy czy Włoszakowic, który mają gotowy żywiec do sprzedaży, robią wszystko by znaleźć jak najszybciej nabywców - jeszcze przed wejściem w życie przepisów ograniczających obrót.
Przypomnijmy, że 4 ognisko ASF w Polsce wybuchło w miejscowości Ratowice w gminie Lipno, która znajduje się w strefie żółtej. Obszar ten jest położony od gminy Włoszakowic, gdzie stwierdzono przypadek ASF u dzików o 20 km Wszyscy zadają pytanie - jak doszło do zakażenia stada?
Powiat leszczyński jest zagłębiem producentów wieprzowiny, w gospodarstwach znajduje się obecnie ok. 150 tys. świń, w tym duże hodowle w Pawłowicach, Garzynie czy Brylewie.